Fizyka dla nieletnich

W wejherowskim „Elektryku” nagrano doświadczenia dla uczniów z całej Polski

„Fizyka dla nieletnich” – unikalny projekt edukacyjnomedialny dla uczniów i nauczycieli klas szkół podstawowych oraz średnich został zrealizowany w Powiatowym Zespole Szkół nr 2 im. Bohaterskiej Załogi ORP “Orzeł” w Wejherowie. Lekcje nagrywano podczas wakacji. Ich celem jest wyjaśnianie zjawisk fizycznych w prosty, przystępny, a zarazem ciekawy sposób, a w efekcie zachęcenie młodych ludzi do zawodów i kierunków technicznych.

Pierwszy cykl przewiduje 20 około 12-minutowych odcinków dla uczniów, które będą dostępne na Facebooku oraz kanale YouTube. Przygotowano także wersje krótsze, „doświadczalne” dla nauczycieli, dystrybuowane w newsletterze.

Unikalna w skali kraju pracownia
Projekt poza formą wideo uzupełnią pomoce naukowe przygotowane przez naukowca z doświadczeniem z Politechniki Gdańskiej. W odcinkach będą podane praktyczne przykłady zastosowania zjawisk fizycznych. Projekt powstał po konsultacjach z nauczycielami i naukowcami, którzy wskazywali na zapotrzebowanie na tego typu pomoce dydaktyczne. Wykorzystano w nim unikalną w skali kraju pracownię i pomoce naukowe, jakimi dysponuje Powiatowy Zespół Szkół nr 2 im. Bohaterskiej Załogi ORP “Orzeł” w Wejherowie, czyli popularny „Elektryk”.

Link na stronę filmu: https://www.facebook.com/NieletniInzynierowie

Charyzmatyczni nauczyciele
Lekcje prowadzą: Ignacy Rejmak i Przemysław Rojewski nauczyciele fizyki w tej szkole. Gościnnie występuje również dr inż. Grzegorz Łukasik, który sprawuje opiekę merytoryczną nad projektem.
– Ignacy i Przemysław to charyzmatyczni nauczyciele z wieloletnim doświadczeniem i sukcesami, którzy potrafią wciągnąć uczniów w niełatwą dziedzinę jaką jest fizyka – mówi Aleksandra Skowron, reżyser odcinków cyklu „Fizyka dla Nieletnich”. – Tworzą doskonały, mający świetny kontakt z młodzieżą duet, pełen humoru i dystansu do siebie. Można ich w pewnym sensie porównać do „Pogromców mitów” z Discovery lub dawnej, polskiej „Sondy”. Ignacego i jego metody poznaliśmy podczas 4-letniej pracy nad filmem dokumentalnym „Nieletni inżynierowie”.

Powstało świetne narzędzie nauczania
– Do Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 im. Bohaterskiej Załogi ORP “Orzeł” trafiliśmy w ślad za bohaterem filmu “Nieletni inżynierowie” – Ignacym Rejmakiem, który wraz z Przemysławem Rojewskim uczy w „Elektryku” fizyki. Okazało się, że w wejherowskim technikum jest pracownia fizyczna wyposażona w najlepszy w Polsce, a być może nawet w Europie sprzęt doświadczalny – dodaje Mirosław Skowron, producent cyklu, właściciel firmy Mediolia. – Nauczyciele z “Elektryka” to ludzie, których umiejętności warto rozpowszechnić, a pracownia fizyczna PZS nr 2 to miejsce, które warto udostępnić nauczycielom, a przede wszystkim uczniom w całej Polsce. Już z pierwszej reakcji wiemy, że będzie to świetne narzędzie dla tych, którzy chcą nauczać bądź zrozumieć ten niełatwy przedmiot.

Rozumieć, doświadczać
– Fizyka polega na rozwiązywaniu zadań, zrozumieniu zagadnień, robieniu doświadczeń, a nie na uczeniu się na pamięć formułek, – mówi nauczyciel Ignacy Rejmak. – Mamy nadzieję, że z naszych lekcji skorzystają szkoły, w których nie ma takiej pracowni fizycznej, a tym samym takich możliwości.

Najpierw był film „Nieletni inżynierowie”
Spółka Mediolia, producent cyklu „Fizyka dla Nieletnich”, o którym piszemy obok, zrealizowała wcześniej dokumentalny film „Nieletni inżynierowie” w reżyserii Aleksandry Skowron i nominowanej do Oscara Hanny Polak, z muzyką zdobywcy Oscara Jana A.P. Kaczmarka. Jego premiera festiwalowa odbyła się 4 września 2020 roku w Zlinie (Czechy), a premiera telewizyjna (TVP, koproducent filmu) nastąpi we wrześniu 2021. Film dostał się już na kilka istotnych festiwali (w tym Millenium Docs Against Gravity oraz International Film Festival Zlin).
„Nieletni inżynierowie” to pełna humoru i nostalgii 3-letnia obserwacja wpływu charyzmatycznego nauczyciela fizyki na dzieci i wpływu dzieci na nauczyciela. Bohaterów spotykamy, gdy rozpoczynają edukację w gimnazjum. Film opowiada o unikalnej sytuacji i kontakcie uczniów z poważnym światem nauki i inżynierii w chwili, w której otwierają się one na świat, wiedzę i zaczynają zmieniać zainteresowania.
Mediolia Spółka z o.o. to firma producencka Aleksandry i Mirosława Skowron, wspieranych przez doświadczonych dziennikarzy i filmowców.
Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.