Inwestycja w bezpieczeństwo

Oświetlenie i inteligentna sygnalizacja

Już wkrótce rozpocznie się budowa oświetlenia dla pieszych i sygnalizacji świetlnej w ul. Karnowskiego w Wejherowie. Nowe oświetlenie zapewni kierowcom lepszą widoczność pieszego, a pieszym – lepszą widoczność zbliżających się pojazdów, zaś inteligentna sygnalizacja ograniczy nadmierną prędkość samochodów. To kontynuacja rozpoczętego w 2016 r. programu doświetlenia przejść dla pieszych, który prowadzony jest w różnych częściach Wejherowa.

Inwestycja będzie kosztowała miasto ok. 90 tys. zł. Jak mówi Beata Rutkiewicz, zastępca prezydenta Wejherowa ds. Rozwoju Miasta, aktualne przejście dla pieszych nie ma indywidualnego oświetlenia, co sprawia, że przy dużym natężeniu ruchu samochodowego dochodzi tam do niebezpiecznych sytuacji z udziałem pieszych. Pojazdy bardzo często przekraczają dopuszczalną prędkość, co stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa pieszych.
– W ramach inwestycji powstanie inteligentna sygnalizacja świetlna dla pieszych, która będzie dokonywała pomiaru prędkości zbliżającego się pojazdu, a w razie jej przekroczenia załączy czerwone światło i wymusi zatrzymanie pojazdu – mówi Beata Rutkiewicz, zastępca prezydenta. – Pomiar prędkości będzie się odbywał w obu kierunkach drogi. Piesi, przy pomocy przycisków, będą mieli możliwość ręcznego uruchamiania zielonego światła. Dodatkowo zostaną zainstalowane oprawy oświetleniowe, które dodatkowo doświetlą przejście.

 

Paweł Formela, radny miejski tej części Wejherowa
– Planowane prace to inwestycja w bezpieczeństwo zarówno pieszych, jak i kierowców. Budowa oświetlenia przejścia dla pieszych w ul. Karnowskiego niewątpliwie poprawi bezpieczeństwo pieszych, a na tym zależy nam najbardziej. Inteligenta sygnalizacja uspokoi ruch jadących tą ulicą samochodów, gdyż jak obserwujemy, kierowcy bardzo często przekraczają dozwoloną prędkość.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.