Autobusy jeżdżą inaczej

Od niespełna tygodnia wejherowianie muszą znosić komunikacyjne perturbacje, związane z remontem torów kolejowych w rejonie Śmiechowa i zamknięciem przejazdu kolejowego. To test i przymiarka do kolejnych utrudnień w ruchu, które czekają nas tego lata, m.in. z powodu zamknięcia w dniach 25-28 czerwca przejazdu kolejowego na ul. Sucharskiego oraz z powodu potrzebnych inwestycji drogowych. Trudne wyzwanie stanęło m.in. przed komunikacją miejską, która musi dostosować kursowanie autobusów do zmieniających się warunków na ulicach Wejherowa, a także sąsiedniej Redy.

Autobus najbardziej popularnej linii nr 2 jeździ obecnie przez przejazd kolejowy na ul. Puckiej.
Autobus najbardziej popularnej linii nr 2 jeździ obecnie przez przejazd kolejowy na ul. Puckiej.

W piątek 14 czerwca zamknięto na tydzień przejazd przez tory na ul. 12 Marca, co zmusiło zmotoryzowanych mieszkańców do korzystania z dalej położonych połączeń z centrum miasta, a także z rejonem ul. Sikorskiego i Roszczynialskiego. Inaczej kursują autobusy dwóch linii MZK: najpopularniejszej chyba „dwójki” i „jedenastki”. Ale to nie koniec zmian.
Prace remontowe na torach kolejowych spowodują też zamkniecie przejazdu na ul. Sucharskiego. Zmiany te będą wprowadzone od 25 czerwca od godz. 22.00 do 28 czerwca do godz. 22.00. Inaczej w związku z tym będą kursowały autobusy nr 3, 7 i 12, zmuszone do objazdu ulica Kwiatową i drogą krajową nr 6.
Aby zapewnić mieszkańcom osiedla Sucharskiego i sąsiednich ulic dojazd do domu, MZK wprowadzi dodatkowy autobus 3 BIS, dojeżdżający na wspomniane osiedle i powracający do centrum miasta. Będzie on kursował od przystanku przy sądzie na ul. Sobieskiego.
Wcześniej, bo jeszcze w czerwcu zmiany w kursowaniu autobusów linii nr 8 (a także 18 i 19) spowodowane będą pracami drogowymi przy dworcu w Redzie. Z tego powodu w dniach 24.06-5.07 „ósemka” nie będzie mogła zajechać pod dworzec i będzie musiała pojechać dalej, aby zawrócić na granicy Redy i Rumi. Wydłużenie trasy wpłynie na zmiany rozkładzie jazdy. Zmiany dotyczyć będą także usytuowania przystanków w Redzie (na wysokości dworca oraz sklepu Lidl).
W planie tegorocznych inwestycji jest budowa nowego węzła komunikacyjnego na skrzyżowaniu ulic 10 Lutego i Sienkiewicza, co spowoduje utrudnienia w ruchu już niebawem, bo od 1 lipca br. Zmiany organizacji ruchu, a także kursowania autobusów będą dotyczyły ulicy 10 Lutego, a potem ulicy Sienkiewicza i Świętego Jana. Inaczej w związku z tym będą kursowały autobusy nr 2 (jeżdżąc m.in. ulicą Kopernika), a także autobusy nr 3 i 16.
Zmiany te potrwają prawdopodobnie do połowy września br.

Mobilizacja w MZK

Czesław Kordel, prezes Miejskiego Zakładu Komunikacji Spółka z o.o.
– Tegoroczne lato będzie dla nas bardzo trudne. Utrudnienia i ograniczenia, które rozpoczęły się 14 czerwca zmuszają nas do szybkich zmian, w związku z objazdami remontowanych szklaków kolejowych i ulic. Mamy z tym sporo pracy, a co gorsza spore wydatki, związane ze zmianami tras i częstotliwości kursowania autobusów.
Bywa, że w trudnych sytuacjach dochodzi do opóźnień autobusów i trzeba wprowadzać na trasę nowe pojazdy. Wynika to czasem również z ograniczonego czasu pracy kierowców, którzy zgodnie z przepisami muszą mieć przerwy w prowadzeniu pojazdów. To wszystko powoduje zwiększenie kosztów komunikacji miejskiej. Obawiam się, że część pasażerów zrezygnuje z podróży autobusem, który jedzie zmienioną trasą, czasem naddając drogi. To z kolei wpłynie na mniejsze wpływy z biletów.
Niestety, dla MZK to trudny czas, który z pewnością musimy przetrwać z nadzieją, że po remontach przejazdów kolejowych i ulic, zarówno kierowcom autobusów, jak i samochodów osobowych będzie się jeździło lepiej. Przepraszam pasażerów za zmiany i ewentualne opóźnienia, których staramy się uniknąć, ale czasem nie mamy na nie wpływu.
Nasza firma jest tego lata w pełnej mobilizacji, a rozkłady jazdy różnych autobusów zmieniamy na bieżąco, zależnie od potrzeb.

Rokłady jazdy na przystankach MZK
Uwaga, zmienione rozkłady jazdy poszczególnych autobusów są zawieszane na przystankach autobusowych.
Informacje można także uzyskać u dyspozytora MZK, pod nr 58-572-29-33 lub na stronie internetowej miejskiego przewoźnika: www.mzkwejherowo.pl

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.