Historia, teraźniejszość i turystyczne atrakcje

Wejherowo w programie TVP 3 „Pomorze na Weekend”

Gród Wejhera został atrakcyjnie zaprezentowany w programie „Pomorze na Weekend”, zrealizowanym przez ekipę TVP-3 Gdańsk. Program ma być pokazany w innych ośrodkach regionalnych na terenie całego kraju, aby zachęcić turystów do odwiedzenia naszego miasta. Na pewno warto!

W trakcie programu, prowadzonego na żywo przez Bożenę Olechnowicz, Annę Włodarczyk-Białoskórską oraz Weronikę Bigus, Agatę Mielczarek, Annę Włodkowską, Mateusza Czerwińskiego i Tomasza Sieliwończyka, rozmawiano o atrakcjach turystycznych i kulturalnych Wejherowa. Nie zabrakło wiadomości historycznych o założycielu miasta Jakubie Wejherze, o wejherowskich zabytkach oraz o rozkwicie miasta w latach trzydziestych ub. wieku.
O Wejherowie mówili m.in. prezydent miasta Krzysztof Hildebrandt, dyrektor Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej Tomasz Fopke, kustosz muzeum Janina Kurowska, przewodnik PTTK Aleksandra Sielicka, a także o. Grzegorz Matlak z Klasztoru OO. Franciszkanów, który zapraszał na Kalwarię Wejherowską.
Wiele miejsca w programie poświęcono kulturze. Dyrektor Wejherowskiego Centrum Kultury Jolanta Rożyńska opowiedziała o pracy Filharmonii Kaszubskiej w okresie pandemii koronawirusa, a dyrektor Ewelina Magdziarczyk-Plebanek przedstawiła działania Miejskiej Biblioteki Publicznej: Letnią Bibliotekę na tarasie muzeum w Parku Miejskim oraz mobilne gry miejskie. Park miejski i jego atrakcje przedstawił Paweł Formela.
Telewidzowie mieli okazję posłuchać muzyka i kompozytora, akordeonisty Cezarego Paciorka a także znakomitego zespołu „FUCUS” pod kierownictwem Rafała Rompcy. Zaprezentowano też kaszubskie obyczaje, m.in. scenkę obrazującą tradycyjne ścinanie kani w wykonaniu Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej „Pułk Czarnieckiego” pod kierunkiem Krzysztofa Zdunkowskiego, w oparciu o scenariusz Moniki Płomin z WCK, która wystąpiła w roli Kani i scenografię Karola Formeli.
O książkach związanych z Wejherowem mówił pisarz Piotr Schmandt, a letni plener malarski na rynku zareklamowali malarze – Teresa Uzdrowska i Tadeusz Trocki ze Stowarzyszenia Plastyków ZKP. O sporcie i tradycjach wejherowskiego tenisa opowiedział Michał Jeliński, kierownik Wydziału Kultury i Sportu w UM w Wejherowie, a o wychowaniu młodzieży przez sport mówił Kordian Zabrocki – trener koszykówki.
Nie byłoby udanej prezentacji Wejherowa bez przysmaków kuchni kaszubskiej. Jak przygotowuje się kaszubski eintopf opowiedział i pokazał kucharz Krzyszof Szulborski.
Program był różnorodny i ciekawy, a Wejherowo oraz wejherowianie zaprezentowali się znakomicie.

Kto nie miał okazji obejrzeć programu na żywo może to zrobić przez:
https://gdansk.tvp.pl/49215350/odc-31072020-cz-i
https://gdansk.tvp.pl/49227454/odc-31072020-cz-ii

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.