Chór „Cantores Veiherovienses” laueratem konkursu we Włoszech

Wejherowski chór mieszany „Cantores Veiherovienses” zdobył cenne nagrody i medale na 50. Międzynarodowym Konkursie Pieśni Chóralnej „Seghizzi” 2011 we włoskiej miejscowości Gorizia.

Wielkim wyróżnieniem dla chóru z Wejherowa było już samo zakwalifikowanie zespołu do udziału w konkursie. „Cantores Veiherovienses” jako jedyny zespół z Polski miał niespełna cztery miesiące pracy na przygotowanie, co dla śpiewaków i dyrygenta prof. Marka Rocławskiego oznaczało ciężką i żmudną pracę i wiele godzin prób. 
Po wyczerpujących przesłuchaniach konkursowych w pięknej sali „Auditorium di via Roma” w Gorizii, 10 lipca wszystkie chóry, uczestniczące w konkursie oraz liczni melomani zebrali się w Teatrze Giuseppe Verdi’ego, na uroczystej gali.
Tam właśnie wejherowianie przeżyli wielkie zaskoczenie i ogromną radość: chór mieszany „Cantores Veiherovienses” zdobył trzy cenne nagrody: IV miejsce w kategorii muzyki renesansowej, V miejsce w kategorii muzyki romantycznej oraz nagrodę za najlepsze wykonanie utworu polifonicznego kompozytora dworu d’Estów, związanego z miastem Ferrara. W każdej kategorii sześć pierwszych miejsc nagradzano medalami i dyplomami. Wspaniałe trofea trafiły do rąk prof. Marka Rocławskiego oraz prezesa chóru Arkadiusza Kraszkiewicza.
Dodajmy, że do konkursu zakwalifikowało się 20 chórów z 17 krajów świata, w tym m.in. z odległej Indonezji, USA czy Nowej Zelandii. O randze imprezy świadczy fakt, że międzynarodowe jury złożone było z10 niezależnych ekspertów w dziedzinie chóralistyki.
GRAND PRIX zdobył chór kameralny „Collegium Musicale” z Tallina w Estonii, zdaniem naszych reprezentantów – znakomity i niezrównany.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.