Rację mają ci, którzy walczą o wolność

W wypełnionej sali Jana Pawła II przy wejherowskiej Kolegiacie 15 czerwca zaprezentowano po raz pierwszy film „Prezydent”. Tematem najnowszego filmu jest śp. Lech Kaczyński Prezydent RP, który wraz z małżonką Marią oraz delegacją reprezentującą państwo polskie zginął pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 r. Autorami filmu są Joanna Lichocka i Jarosław Rybicki, dziennikarze, publicyści i twórcy tzw. drugiego obiegu (tworzący i prezentujący swoją pracę poza oficjalnymi kanałami prezentacyjnymi).


– Nie ma obowiązku zgadzać się z treściami i opiniami zawartymi w tym filmie. Film powstał po to, aby pokazać inny punkt widzenia, inny od ogólnie obowiązującego. Film ma skłaniać do przemyśleń, innych niż w mediach kontrolowanych przez rządzących – powiedziała red. Joanna Lichocka na spotkaniu z widzami w Wejherowie.
Na ekranie w filmie wypowiadali się współpracownicy Prezydenta: Barbara Fedyszak-Radziejowska, Zofia Kruszyńska-Gust, Bernardeta Karczewska, Ryszard Bugaj, Jarosław Sellin, Maciej Łopiński, Włodzimierz Resiak, a także Jarosław Kaczyński. Wspominali. Opowiadali o nieznanych szczegółach z życia i pracy śp. L. Kaczyńskiego i jego rodziny, działalności opozycyjnej, pracy w kancelarii, spotkań z najważniejszymi politykami świata, stosunkach z „putinowską” Rosją.
Oczom widzów ukazała się działalność Lecha Kaczyńskiego w podziemnych, opozycyjnych Wolnych Związkach Zawodowych a potem w NSZZ „Solidarność”, wykłady z prawa pracy dla pracowników i związkowców, spotkania dyskusyjne opozycjonistów, a potem już jako Prezydent, oficjalne międzynarodowe spotkania, patriotyczne uroczystości, o których nie informowały oficjalne media, itp. Pokazano też prywatne, rodzinne życie w mieszkaniu w Sopocie.
– Wbrew oficjalnej kampanii ośmieszania urzędu Prezydenta w mediach oraz tabloidach, śp. L. Kaczyński mówił mi zawsze, trzeba robić swoje – wspomniał poseł Maciej Łopiński, ówczesny szef kancelarii, który uczestniczył w spotkaniu po premierze w Wejherowie. – Odszedł wspaniały człowiek, wybitny polityk i mój przyjaciel, dla którego Polska była najważniejsza.
Gośćmi spotkania, obok Joanny Lichockiej i Macieja Łopińskiego, byli również Zofia Kruszyńska-Gust (gdańszczanka, współzałożycielka Ruchu Młodej Polski, wiceszefowa kancelarii), Włodzimierz Resiak oraz poseł PiS, Jarosław Sellin, który był gospodarzem spotkania. DK.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.