Działają od 100 lat

Jubileusz wejherowskiego oddziału ZIW RP

Kombatanci z Wejherowa i okolic oraz ich goście spotkali się 9 lipca br. w Muzeum Techniki Wojskowej „Gryf” w Dąbrówce, aby uroczyście uczcić 100-lecie istnienia wejherowskiego oddziału Związku Inwalidów Wojennych Rzeczypospolitej Polskiej.

W trakcie uroczystości Stanisław Harasiuk, prezes Zarządu oddziału ZIW RP w Wejherowie został uhonorowany przez zastępcę prezydenta Arkadiusza Kraszkiewicza Medalem Róży, przyznanym przez Krzysztofa Hildebrandta prezydenta Wejherowa.
Podczas uroczystości odprawiono polową mszę św. oraz wręczono inne okolicznościowe wyróżnienia i odznaczenia. Krzyż 100-lecia Związku Inwalidów Wojennych RP otrzymali: starosta wejherowski Gabriela Lisius, zastępca prezydenta Wejherowa Arkadiusz Kraszkiewicz, wójt gminy Wejherowo Henryk Skwarło, a także Marek Panek, ks. prałat Tadeusz Reszka, Krystyna Miszke i Henryk Połchowski. Wręczono także inne odznaczenia wielu osobom.
Związek Inwalidów Wojennych RP to najstarsza organizacja weteranów walk o niepodległość Rzeczypospolitej. Koło ZIW RP w Wejherowie założono 20 marca 1920 roku.
Organizacja aktywnie uczestniczyła i nadal bierze udział w życiu miasta i powiatu, w uroczystościach patriotycznych, religijnych oraz samorządowych. Związek skupia żołnierzy, którzy nie mogą pełnić służby z powodu niepełnosprawności i zrzesza inwalidów wojennych i wojskowych, którzy byli ranni, kontuzjowani lub zostali dotknięci schorzeniami, walcząc na wszystkich frontach I i II wojny światowej, w ruchu oporu w kraju i za granicą, w wojnie polsko-bolszewickiej 1920. Należą do niego także wdowy i sieroty po inwalidach.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.