Pierwszy zabieg TAVI

W Szpitalu w Wejherowie

W Kaszubskim Centrum Chorób Serca i Naczyń w Szpitalu Specjalistycznym w Wejherowie (Szpitale Pomorskie sp. z o.o.) w czerwcu br. wykonano po raz pierwszy zabieg przezskórnego wszczepienia zastawki do serca TAVI – Transcatheter Aortic Valve Implantation.

Ta metoda pozwala w sposób bezoperacyjny, podczas normalnej pracy serca implantować protezę w miejscu chorej zastawki. Zabieg wykonał zespół Heart Team, w skład którego wchodził kardiochirurg, kardiolog interwencyjny, chirurg naczyniowy i anestezjolog. Nad prawidłowym przebiegiem procedury czuwał doświadczony proktor.
Dzięki temu, że używa się specjalnie skonstruowanej zastawki, którą można zwinąć do średnicy 6 mm oraz systemu wprowadzania, operację można wykonać przez tętnicę udową, bez konieczności otwierania klatki piersiowej i stosowania krążenia pozaustrojowego a serce podczas całej procedury cały czas pracuje. Tak wykonany zabieg jest znacznie mniej obciążający dla organizmu pacjenta i może być jedynym ratunkiem dla osób, które z racji zaawansowanego wieku i chorób współistniejących nie mogą być operowani w sposób klasyczny.
– Mamy kolejny przykład możliwości i dobrej współpracy naszego zespołu tzw. Heart Team-u – mówi dr n. med. Krzysztof Jarmoszewicz, ordynator Oddziału Kardiochirurgii Szpitala Specjalistycznego w Wejherowie. – Wykonaliśmy zabieg przezskórnego wszczepienia zastawki zakończony sukcesem. Staraliśmy się o te procedury od dwóch lat. Wiedzieliśmy, że mamy umiejętności i warunki, żeby je wykonywać, natomiast barierą było finansowanie, którego nie mieliśmy. Jesteśmy lekarzami specjalistami, wykonaliśmy zabiegi TAVI, bo to było najlepsze, co mogliśmy zrobić dla pacjenta. Gratuluję całemu zespołowi i dziękuję za zrozumienie, przychylność i zaufanie, którym obdarzył nas Zarząd „Szpitali Pomorskich”.
Przypomnijmy, że w ciągu minionych 3 lat wejherowski szpital w sposób znaczący rozwinął działalność leczniczą w zakresie chorób serca i naczyń. Utworzono tu oddział kardiochirurgii z pełnym zakresem operacji serca, zaczęto wykonywać szereg procedur kardiologii interwencyjnej z bardzo złożonymi zabiegami strukturalnymi, powstał zespół Heart Team, zajmujący się złożonymi problemami wymagającymi współdziałania kardiologa z kardiochirurgiem.
Trwa obecnie budowa nowoczesnego centrum, gdzie znajdą się m.in. nowo wyposażone oddziały kardiologii i kardiochirurgii, w skład których wejdą dwie sale operacyjne kardiologii interwencyjnej, dwie sale kardiochirurgiczne, w tym jedna hybrydowa oraz oddział pooperacyjny kardiochirurgii. Wykonane zabiegi TAVI zakończone sukcesem, są kolejnym krokiem w rozwoju Kaszubskiego Centrum Chorób Serca i Naczyń.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.