Nowe wyzwania i satysfakcja

Mirosław Gaffka, właściciel firmy budowlano-drogowej w Wejherowie uważa, że małe przedsiębiorstwa pełnią bardzo ważną rolę w gospodarce Polski i Pomorza. Ich właścicielami są m.in. rzemieślnicy, którzy w trudnych czasach radzą sobie dobrze. Tym lepiej, jeśli się integrują i wspierają nawzajem, tak jak członkowie wejherowskiego Powiatowego Cechu Rzemiosł, Małych i Średnich Przedsiębiorstw – Związku Pracodawców. Mirosław Gaffka jest jednym z nich, dlatego rzemieślnicze tradycje i wartości są mu bardzo bliskie.


– Konkurencyjność, innowacyjność, przystępna cena oraz wysoka jakość produktów i usług – to najważniejsze atuty dobrych firm rzemieślniczych – mówi Mirosław Gaffka, aktywny członek Cechu Rzemiosł w Wejherowie.
Dzięki pracowitości i dbaniu o dobrą jakość rzemieślnicy utrzymują się na rynku i oferują miejsca pracy. Potrafią skorzystać z unijnych programów i stosować najnowsze technologie. Tym samym „ciągną” gospodarkę.

MIEJSCA PRACY W RZEMIOŚLE
– Jeśli rzemiosło będzie scalone i zadba o dobry lobbing, przedstawiciele władz będą traktować nas poważnie – dodaje wejherowski rzemieślnik. – Mocne rzemiosło to również lepsza współpraca w urzędami pracy. Dla nas bardzo ważne są środki, przeznaczane na tworzenie miejsc pracy. Te pieniądze mogą być efektywnie wykorzystane w rzemiośle, bo właśnie tu cały czas zatrudnia się pracowników. Tymczasem urzędy pracy bardzo mało robią w tym zakresie.
M. Gaffka sam zatrudnia około 30 pracowników. Obecnie szkoli pięciu uczniów, którzy tak jak ich poprzednicy stopniowo zdobywają praktyczne umiejętności i uczą się zawodu.

WOLNY RYNEK
Za rok minie 20 lat działalności gospodarczej pana Mirosława w branży budowlanej. Prowadzona razem z żoną firma GMM Mirosław Gaffka zajmuje się budową dróg i parkingów i innymi pracami, związanymi z drogami.
– Zanim otworzyłam własną firmę, pracowałem w Zakładzie Usług Komunalnych – wspomina pan Mirosław. – W tym przedsiębiorstwie zetknąłem się z pracami drogowymi, m.in. budowlanymi oraz zimowym utrzymaniem dróg. Te doświadczenia na pewno mi się przydały. Zdecydowałem się na własną działalność w latach dziewięćdziesiątych, kiedy zaistniał w naszym kraju wolny rynek, kiedy zaczęto organizować przetargi m.in. na roboty drogowe.

RODZINNA FIRMA NA KASZUBACH
Trudności w tej branży wiążą się m.in. z uzależnieniem od pory roku i pogody, a ta czasem potrafi poważnie przeszkodzić w pracy. Zimą w ogóle nie można prowadzić robót drogowych, ale w tym czasie w firmie Mirosława Gaffki trwa konserwacja i naprawa samochodów oraz sprzętu. Ułatwia to fakt, ze firma ma własny warsztat samochodowy.
Kaszubskie korzenie pana Mirosława tkwią w Bolszewie, gdzie się wychowywał i gdzie mieszka do dzisiaj. Jego firmę, która poza Wejherowem ma także bazę w Dąbrowie, śmiało można nazwać rodzinną. Oprócz żony, pracują w niej dwaj bracia oraz bratanek.
Od 1998 roku M. Gaffka zaczął kupować sprzęt, a obecnie jego zakład dysponuje wieloma maszynami drogowymi i budowlanymi. Równiarki, walce, koparko-ładowarki, ładowarki i inne pojazdy stoją na placu przy ul. Tartacznej, gdzie mieści się firma GMM. Stoją tam zimą i wczesną wiosną, a latem pracują na placu budowy, ostatnio w powiecie wejherowskim i puckim.

OD HELU PO RUMIĘI GMINĘ LINIA
– Pracujemy głównie na Pomorzu, najczęściej w naszym powiecie, ale w ub. roku prowadziliśmy inwestycje m.in. w Helu – wyjaśnia właściciel firmy. – Ze względów finansowych i logistycznych dobrze jest, jeśli prowadzone przez nas inwestycje znajdują się w niedalekiej odległości, a nadzorując przebieg prac, nie muszę jeździć zbyt daleko.
Z gotowych przedsięwzięć firmy Mirosława Gaffki można wymienić układ drogowy przy centrum handlowym TESCO w Bolszewie oraz centrum Alfa Park, a także parking i droga dojazdowa przy ul. Steyera w Helu. W Rumi wejherowska firma wykonała nowe nawierzchnie kilku ulic, m.in. Kopernika, Równej, Poprzecznej, Wąskiej i Bohaterów Kaszubskich, a także parking na ul. Miłosza. Obecnie firma GMM zajmuje się m.in. zagospodarowaniem terenu wokół jeziora w Strzepczu, a także budową dwóch ulic na terenie gminy Linia.

PROJEKTOWANIE I WYKONANIE
– Stosujemy nowe technologie i rozwiązania, staramy się śledzić wszelkie nowości, m.in. dotyczące materiałów – mówi Mirosław Gaffka. – Co ciekawe, obecnie nie tylko wykonujemy, ale również projektujemy inwestycje drogowe. Sami przygotowujemy całą dokumentację, zarówno budowlaną, jak i sanitarną. Pozwala to na poprowadzenie inwestycji od samego początku, według własnego pomysłu. To niełatwe zadanie, zwłaszcza wobec skomplikowanych i czasem niejasnych przepisów, ale przynosi wiele satysfakcji.

PRACOWITOŚĆ I UPÓR
Nowe wyzwania pozwalają się rozwijać, ale wymagają też ciągłego dokształcania się i zdobywania kolejnych doświadczeń. W zdobywaniu wiedzy panu Mirosławowi pomaga udział w konferencjach i sympozjach branżowych, konsultacje ze specjalistami.
– Praca kształtuje i rozwija każdego człowieka. Cieszę się, bo mam satysfakcję z pracy, którą staram się wykonywać uczciwie i solidnie – mówi Mirosław Gaffka.
Ten rzemieślnik zaczynał od zera, a konsekwencja, pracowitość i upór pozwoliły mu osiągnąć cel.
– Teraz moim celem jest utrzymanie firmy i miejsc pracy. Wiem już, że w tym roku i mam nadzieję również w przyszłym to się uda – dodaje właściciel firmy GMM.

AK.

Funkcje, rodzina i relaks nad wodą
Mirosław Gaffka jest przewodniczącym Komisji Rewizyjnej w Powiatowym Cechu Rzemiosł, Małych i Średnich Przedsiębiorstw ZP w Wejherowie. Jest też szefem Sekcji Motoryzacyjnej.
Poza tym działa w Zrzeszeniu Kaszubsko-Pomorskim, gdzie również przewodniczy Komisji Rewizyjnej.
Prywatnie Mirosław Gaffka jest mężem i ojcem czwórki dzieci. Ma jednego wnuka, z którego jest bardzo dumny.
Obok rodziny i pracy, do szczęścia potrzebny jest mu wypoczynek w ciszy i spokoju, najchętniej na łódce na jeziorze, gdzie z przyjemnością oddaje się łowieniu ryb.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.