Kaszubski Spichlerz Pamięci

Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie realizuje w tym roku projekt „Kaszubski Spichlerz Pamięci”. Celem przedsięwzięcia jest stworzenie archiwum gromadzącego relacje najstarszego pokolenia mieszkańców Kaszub.

19 czerwca w Muzeum odbyły się warsztaty poświęcone metodzie nagrań relacji biograficznych, która to zastosowana zostanie w trakcie wywiadów z mieszkańcami Kaszub. Szkolenie poprowadził dr Dominik Czapigo (na zdjęciu), socjolog i dokumentalista z Fundacji Ośrodka KARTA w Warszawie, które współzarządza największym archiwum historii mówionej w Polsce, gromadzącym ponad 5500 nagranych relacji.
Celem warsztatów było przygotowanie uczestników do prowadzenia wywiadów biograficznych. W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele kaszubskich muzeów, zainteresowani dziennikarze oraz osoby nagrywające w tym projekcie. Zwrócono uwagę na przygotowanie się do nagrania, podkreślono też dobre praktyki prowadzenia spotkania z rozmówcą. Uczestnicy zapoznali się z metodami opracowywania i archiwizacji nagrań oraz ich wykorzystaniem.
– Nagrane wspomnienia będą zdeponowane w Muzeum w Wejherowie i tam dostępne dla osób zainteresowanych, natomiast wybrane fragmenty relacji opublikowane zostaną w końcu listopada na nowej stronie internetowej projektu – mówi dr Tomasz Fopke, dyrektor MPiMK-P. – W ramach projektu, który dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w ramach programu „Patriotyzm Jutra”, zaplanowanych jest nagranie pierwszych 11 kaszubskojęzycznych relacji biograficznych. Wierzymy, że w kolejnych latach projekt będzie kontynuowany.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.