Bajkowy spacer

Dzień Dziecka inny niż zwykle

Tegoroczny Dzień Dziecka był inny niż zwykle. Zaproszenie dzieci na pełną atrakcji imprezę okazało się niemożliwe, ale niektóre placówki kulturalne lub samorządy starały się mimo wszystko umilić ten dzień najmłodszym mieszkańcom. Nie inaczej było w Gminie Łęczyce.

Gminna Instytucja Kultury i Biblioteka w Łęczycach z siedzibą w Strzebielinie w wachlarzu corocznych wydarzeń kulturalnych i sportowych ma od wielu lat wyjątkowe obchody Międzynarodowego Dnia Dziecka. Festyny z wieloma atrakcjami przygotowanymi przez animatorów, artystów, strażaków oraz wycieczka do Malborka – to tylko przykłady z ostatnich lat.
W roku 2018 na łęczycki festyn przywiezione zostały dzieci z siedmiu świetlic wiejskich w gminie, a okazję do zwiedzania zamku krzyżackiego w 2019 roku miała grupa ponad 220 dzieci wraz z opiekunami. Z tych wydarzeń pozostały wspaniałe wspomnienia, ale w tym roku tego rodzaju imprezy okazały się niemożliwe.
– Mimo to postanowiliśmy, iż zrobimy wszystko co w naszej mocy, aby Dzień Dziecka w roku 2020 dzieci z Gminy Łęczyce również zapamiętały na długo – mówi Hanna Mancewicz, dyrektor Gminnej Instytucji Kultury i Biblioteki. – Ogłosiliśmy bajkowy spacer, a więc odwiedziny postaci znanych z książek i filmów.
I tak, ulice Gminy Łęczyce w ponad 15 sołectwach gościły Smerfetkę, Fionę, bajkowe księżniczki i innych kolorowych gości z dziecięcych bajek. Postaciom towarzyszyła radosna muzyka i bibliobus z książkami. Dzieci mogły podejść i obejrzeć taniec, radosne machanie i przeznaczone dla nich uśmiechy. Z powodu konieczności zachowania bezpieczeństwa postacie przestrzegały zasad, tak aby w ich obecności nikt nie czuł się zagrożony.
Nieco wcześniej ta sama placówka w Gminie Łęczyce zorganizowała konkurs pn. „Podaruj kwiaty dla mamy”. Bukiet kwiatów w Dniu Mamy i dla Mamy można było przekazać za pośrednictwem specjalnie zorganizowanej „GIKowej” poczty kwiatowej! Taka była nagroda w konkursie, w którym trzeba było zaprezentować oryginalny pomysł na prezent dla mamy. Można było wysłać maila, list lub zamieścić zdjęcie na Facebooku.
– Konkursowych propozycji nie brakowało. Wybranie pierwszej trójki w konkursie okazało się ostatecznie niemożliwe – wyjaśnia dyrektor GIKiB. – Spośród wspaniałych prac które do nas trafiły nie sposób było nagrodzić tylko trzy. Własnoręcznie napisany i nagrany wiersz dla mamy, list, prace plastyczne, teatrzyk nagrany z tatą! Pomysłów i włożonej pracy nie brakowało, zostały więc docenione.
W Dzień Mamy dziecięcym laureatom wręczono upominki za wyróżnienie w konkursie. Poza nagrodami uczestnicy konkursu otrzymali to o co walczyli – kwiaty dla mamy. Każda wizyta naszej poczty, uroczyste odczytanie wyróżnienia i przekazanie prezentu bogate były w uśmiech, radość, chwilami łzy wzruszenia.

Przed animatorami kultury kolejne wydarzenia i konkursy, dopasowane do panujących warunków. Zapraszają więc serdecznie do zapoznania się z propozycjami na stronie internetowej www.gik-leczyce.pl oraz profilach Facebook.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.