Epidemia zmieniła tradycję

Odpusty inne niż wszystkie poprzednie

Tegoroczny Odpust Wniebowstąpienia Pańskiego (24 maja) odbył się w czasie epidemii koronawirusa. Nie było więc uroczystości odpustowych z licznymi pielgrzymami na Kalwarii Wejherowskiej, ale odprawiona została suma odpustowa w kościele klasztornym. Liturgii przewodniczył metropolita gdański ks. abp Sławoj Leszek Głódź.

Z powodu wprowadzonych zakazów i obostrzeń, większość wiernych musiała uczestniczyć w sumie odpustowej za pośrednictwem transmisji online w telewizji i internecie.
W kościele obowiązywał wowczas limit 10 metrów kwadratowych na 1 osobę, więc we mszy św. brała udział ograniczona liczba wiernych. Jednak jak podkreślił kustosz Sanktuarium Pasyjno-Maryjnego w Wejherowie o. Joel Kokott OFM, duch pielgrzymowania, mimo panującego wirusa, nie zniknął.
– Tradycję trwającą od pokoleń pielęgnują nie tylko wierni z Wejherowa, ale również z wielu innych miejscowości, takich jak Kartuzy, Kościerzyna, Przodkowo, Gdynia, Gdańsk. W historii nie było takiego roku, aby na kalwaryjskich ścieżkach nie było pątników. Wojny, zabory, czasy komunistyczne, inne przeciwności tego nie odebrały i zawsze byliśmy tam, gdzie wędrowali nasi przodkowie, gdzie byliśmy wolni, czuliśmy zapach Ziemi Świętej, gdzie kroczyliśmy za naszym Panem i Mistrzem Jego krzyżową drogą – powiedział o. Joel Kokott OFM, kustosz Sanktuarium i gwardian Klasztoru w Wejherowie.
Zgodnie z tradycją, starosta wejherowski Gabriela Lisius odczytała Akt Zawierzenia Powiatu Wejherowskiego Matce Bożej Wejherowskiej. Metropolita Gdański abp. Sławoj Leszek Głódź w trakcie homilii nawiązał do trudnej sytuacji związanej z panującym wirusem, dziękując Caritasowi, siostrom zakonnym, a także franciszkanom i Kuchni św. Franciszka za pomoc osobom potrzebującym w tym trudnym czasie.
W sumie odpustowej oprócz wejherowian wzięli udział nieliczni pątnicy, którzy indywidualnie przybyli do Wejherowa, w tym dwaj klerycy z Oliwy, którzy podtrzymali tradycję Pielgrzymki Oliwskiej do Wejherowa. Obecni byli również przedstawiciele władz samorządowych miasta i powiatu, w tym zastępca prezydenta Wejherowa Arkadiusz Kraszkiewicz, wicestarosta Jacek Thiel oraz wiceprzewodniczący Rady Powiatu Bogdan Tokłowicz.
W najbliższą niedzielę 7 czerwca przypada kolejny tradycyjny Odpust Trójcy Świętej. Ojciec Joel Kokott OFM zaprasza do udziału we mszy św. odpustowej (również transmitowanej): w niedzielę o godz. 10.30 w kościele klasztornym św. Anny. Mszy św. przewodniczył będzie biskup Wiesław Szlachetka.
Jak informuje kustosz wejherowskiego Sanktuarium pasyjno-Maryjnego, jeśli przepisy epidemiczne na to zezwolą, pielgrzymi z Kaszub przyjdą do Kaszubskiej Jerozolimy na Odpust Wniebowzięcia NMP w dniach 14 i 15 sierpnia.
Szczegółowy program odpustowy zostanie podany w osobnym komunikacie.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.