Wystawa na rynku „Dni Jakuba na przestrzeni lat”

Co roku pod koniec maja wspominamy rocznicę urodzin założyciela Wejherowa, które zbiegają się z urodzinami miasta (w 1943 roku powstała osada Wejherowska Wola). Ze względu na obecną sytuację i wciąż trwające zakazy dotyczące organizowania zgromadzeń i imprez masowych, nie mogliśmy spotkać się tradycyjnie na placu Jakuba Wejhera, gdzie w poprzednich latach odbywały się m.in. fantastyczne koncerty i występy kabaretowe.

W piątek, 22 maja na placu Wejhera została zaprezentowana wystawa „Dni Jakuba na przestrzeni lat”. Mieszkańcy mają okazję dowiedzieć się jak to wszystko się zaczęło, jacy artyści uświetniali nasze święto, kogo wyróżnił prezydent Wejherowa, czy choćby odszukać się na archiwalnych zdjęciach.
– Ubolewamy, że w taki dzień jak 28 maja 2020 roku w Wejherowie, który tradycyjnie obchodziliśmy zawsze bardzo uroczyście, nie możemy wspólnie się radować na placu Jakuba Wejhera, nie możemy usłyszeć zapowiadanej Gwiazdy, która by nas wprowadziła w ten świąteczny nastrój – a miał to być Andrzej Piaseczny – mówi Krzysztof Hildebrandt, prezydent Wejherowa.
– Zachęcamy do zapoznania się z treścią prezentowanej na placu Wejhera wystawy opowiadającej o urodzinach miasta – mówi dyrektor Wejherowskiego Centrum Kultury Jolanta Rożyńska. – Każdy, kto zdecyduje się z nią zaznajomić, zyska wiedzę na temat historii. Można ją też samodzielnie rozwijać w oparciu o osoby bliskie, które mogą wspominać minione czasy.
– Na jednej z plansz tej wystawy, znajdują się nazwiska znanych gwiazd i zespołów, które w przeszłości koncertowały podczas Dnia Jakuba. Ten wykaz wzbudza zachwyt i uznanie – dodaje zastępca prezydenta Arkadiusz Kraszkiewicz.
Wystawa ma także inny, bardzo ważny wymiar.
– W tym roku obchodzimy 30-lecie samorządu. Warto przypomnieć, że dopiero od tamtych lat zaczęły się takie wydarzenia jak dni miast, czy świętowanie urodzin swojego miasta. To czas, w którym powstał trend organizowania tego typu wydarzeń i właściwie każdy samorząd chce podkreślać wartość swojej historii, specyfiki. Dlatego te uroczyste urodziny miasta to pretekst, by nieco więcej dowiedzieć się o swoim mieście. Liczymy, że wystawa dostarczy nie tylko wspomnień, ale i pozwoli wykreować nowe pomysły – dodaje A. Kraszkiewicz.
Natomiast drugą niespodzianką są miejskie podchody. Na poszczególnych słupach i w gablotach na terenie miasta znajdują się łamigłówki. Pierwszy punkt informujący, gdzie udać się dalej znajdzie się na drzwiach Filharmonii. Wspólne rozwiązywanie zagadek na świeżym powietrzu połączone ze spacerem po Wejherowie może okazać się znakomitą zabawą dla całej rodziny.
– W Wejherowie jest co zwiedzać, skoro nie wolno organizować imprez, może warto wybrać się na spacer po mieście i zobaczyć jak z małej osady powstało piękne miasto – mówi Leszek Szczypior, wiceprzewodniczący Rady Miasta Wejherowa.
Do wspólnej zabawy zapraszają Prezydent Miasta Wejherowa Krzysztof Hildebrandt oraz Wejherowskie Centrum Kultury.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.