Jest Wejherowski Rocznik Kulturalny 2019

Dzięki porozumieniu wejherowskich instytucji kultury ukazało się już szóste wydanie Wejherowskiego Rocznika Kulturalnego, tym razem za 2019 rok.

W roczniku znajdziemy wiele interesujących publikacji o działalności Miejskiej Biblioteki Publicznej w Wejherowie, Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie, Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Wejherowie oraz Wejherowskiego Centrum Kultury-Filharmonii Kaszubskiej. W skład redakcji wchodzili: Henryk Połchowski – redaktor naczelny oraz Iwona Block (MBP), Zuzanna Szwedek-Kwiecińska (MPiMK-P), Beata Felczkowska (PSM) i Adam Szulc (WCK).
Oprócz wyżej wymienionych autorami zamieszczonych artykułów byli: Arkady Saulski, Danuta Lowenau, Daniej Odija, Ewelina Magdziarczyk-Plebanek, Grażyna Dettlaff, Ewelina Roszman, Sylwia Jawień, Paulina Melcer, Bogna Zubrzycka, Józefina Opczyńska, Tomasz Fopke, Gabriela Lisius, Barbara Borzyszkowska, Bogusława Cirocka, Dorota Muża-Szlas i Jolanta Rożyńska. W roczniku zostało zamieszczonych wiele zdjęć czarno-białych i kolorowych ciekawie ilustrujących wydarzenia kulturalne i artystyczne. Całość uświetnił swoimi zabawnymi ilustracjami wejherowski grafik i rysownik Tomasz Mering, autor m.in. wielu komiksów.
– Kiedy podejmowaliśmy w ubiegłym roku pracę nad tym rocznikiem jego głównym celem było ukazanie się podczas Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek. Zaś sama promocja rocznika, który zazwyczaj ukazywał się jesienią, w swoim zamyśle miała być uatrakcyjnieniem Tygodnia Bibliotek. I choć nasze plany pokrzyżowała pandemia koronawirusa, cieszymy się że rocznik udało się wydać w planowanym terminie. Zainteresowanych jego nabyciem zapraszamy do wejherowskich placówek kultury. Można go również wypożyczyć w naszej bibliotece – mówi Ewelina Magdziarczyk-Plebanek, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej.
Dodajmy, że biblioteka była w tym roku głównym wydawcą Wejherowskiego Rocznika Kulturalnego 2019 w imieniu czwórporozumienia, które tworzą Miejska Biblioteka Publiczna im. Aleksandra Majkowskiego w Wejherowie, Wejherowskiego Centrum Kultury-Filharmonia Kaszubska, Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie oraz Państwowa Szkoła Muzyczna I st. im. Fryderyka Chopina w Wejherowie.
Książka ukazała się w Wydawnictwie REGION w Gdyni w nakładzie 200 egzemplarzy. Projekt okładki opracował Jarosław Ellwart. Skład komputerowy wykonał Grzegorz Szczepaniak, zaś korektę języka kaszubskiego wykonał Roman Drzeżdżon. Zapraszamy do lektury rocznika, na który składają się artykuły, informacje, kalendarium wydarzeń oraz indeks nazwisk.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.