Utracone dzieciństwo

Ciekawa wystawa IPN w siedzibie Wspólnoty Pokoleń

„Utracone dzieciństwo” to tytuł bardzo ciekawej, przejmującej wystawy, którą od najbliższej soboty 6 czerwca będzie można obejrzeć w siedzibie stowarzyszenia „Wspólnota Pokoleń” (Muzeum Solidarności) w Wejherowie. Czarno-białe fotografie są świadectwem smutnej, czasami tragicznej historii polskich dzieci, które musiały znosić piekło wojny. Trzeba o nich pamiętać.

Wystawa, udostępniona przez Instytut Pamięci Narodowej ukazuje życie dzieci od okresu międzywojennego do zakończenia II wojny światowej. Mimo, że pozując do zdjęć często uśmiechają się, dzieci żyły w trudnym, tragicznym czasie. Każdego dnia walczyły o życie, a jeśli udało im się przeżyć, okaleczenia psychiczne i fizyczne pozostawiły ogromną traumę na całe życie.
Z szacunkowych danych Instytutu Pamięci Narodowej wynika, że w efekcie działań wojennych zginęło około 2 mln młodych ludzi, obywateli Polski. Te, które przeżyły, często pozostały same, pozbawione rodziców i najbliższej rodziny. Po wojnie 1,5 miliona polskich dzieci stało się sierotami lub półsierotami.
Wystawa „Ukradzione dzieciństwo”, przygotowana przez IPN znajduje się w wejherowskiej siedzibie Wspólnota Pokoleń” ( Muzeum Solidarności) przy pl. Jakuba Wejhera – wejście od ulicy Mickiewicza (obok kwiaciarni).
Placówka ta, dotąd zamknięta z powodu epidemii koronawirusa, otwiera swoje podwoje w najbliższą sobotę 6 czerwca. Wystawę, którą wszystkim serdecznie polecamy, będzie można oglądać w dni powszednie, w godz. 10.00-14.00.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.