Prymas Tysiąclecia w Wejherowie

Beatyfikacja odłożona

W minionym tygodniu minęła 46. rocznica drugiej wizyty Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Wejherowie, także 39. rocznica śmierci Sługi Bożego Prymasa Tysiąclecia. Beatyfikacja Prymasa Polski miała się odbyć w najbliższych dniach, 7 czerwca 2020 roku w Warszawie, jednak z powodu epidemii została bezterminowo zawieszona.

46 lat temu, w święto Wniebowstąpienia Pańskiego 26 maja 1974 roku Prymas Polski był na Kalwarii Wejherowskiej po raz drugi. Przewodniczył mszy świętej odpustowej przy Kaplicy Trzech Krzyży w obecności biskupów, kapłanów i tłumów wiernych. W 1974 r. ks. Kardynał Stefan Wyszyński modlił się przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Wejherowskiej w kościele klasztornym św. Anny.
25 lat później, 5 czerwca 1999 na sopockim hipodromie Ojciec Święty Jan Paweł II uroczyście koronuje ten właśnie obraz, czczony nie tylko w Wejherowie i powiecie wejherowskim, ale też na całych Kaszubach. Dokładnie jutro obchodzić będziemy 21 rocznicę tego wydarzenia.
Wracając do wizyty ks. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Wejherowie, Regina Osowicka w „Bedekerze Wejherowskim” pisze, że procesję z kościoła na Kalwarię prowadził wówczas ks. Biskup Zygfryd Kowalski, natomiast dostojnego gościa na Kalwarii witał ordynariusz chełmiński – ks. Biskup Bernard Czapliński. Sumę odpustową celebrował natomiast biskup gdański ks. Lech Kaczmarek.
Kardynał Stefan Wyszyński w homilii nawiązał do słynnego powiedzenia Kaszubów „My trzymamy z Bogiem”. Tymi słowami przywitał Prymasa ks. Prałat Marian Szczurkowski z Kościerzyny, stojący na czele jubileuszowej 300. pielgrzymki kościerskiej.
Podczas uroczystości na Kalwarii Wejherowskiej przemawiał m.in. gwardian klasztory Franciszkanów i kustosz Kalwarii o. Benedykt Norbert Niemiec. Chórem dyrygował Stanisław Klein. Co ciekawe, Prymas Polski otrzymał w Wejherowie w prezencie bursztynowy różaniec.
W maju 1974 roku Prymas odwiedził Wejherowo po rad drugi. Wcześniej był tutaj z nieoficjalną wizytą 20 kwietnia 1953 roku (na krótko przed aresztowaniem ks. S. Wyszyńskiego przez władze komunistyczne). Wówczas odwiedził Kalwarię Wejherowską, a także gościł na wejherowskim rynku.
O tym również można przeczytać w „Bedekerze Wejherowski”. Autorka R. Osowicka przypomina, że gospodarzami tamtej wizyty byli: ks. Biskup chełmiński Bernard Czapliński oraz gwardian i kustosz Kalwarii Wejherowskiej o. Alojzy Jański.

Na fanpage „Pulsu Wejherowa” na facebooku: www. facebook.com/PulsWejherowa można obejrzeć krótki unikatowy film z wizyty ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Wejherowie w 1974 roku, autorstwa Leszka Spigarskiego.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.