W hołdzie żołnierzom

75. rocznica zakończenia II wojny światowej

W związku z przypadającą 8 maja 75. rocznicą zakończenia II wojny światowej, przewodniczący Rady Kombatantów i Osób Represjonowanych przy Staroście Wejherowskim i Prezydencie Miasta Wejherowa Stanisław Harasiuk złożył kwiaty na cmentarzu w Łężycach (gmina Wejherowo). Znajdują się tam mogiły ponad 4 200 tys. żołnierzy radzieckich i polskich, w tym 1 Brygady Pancernej im. Bohaterów Westerplatte.

Jak informuje Stanisław Harasiuk (na zdjęciu obok) w związku z pandemią koronawirusa nie odbyły się tradycyjne obchody zakończenia II wojny światowej, które zawsze miały miejsce na tym największym cmentarzu wojskowym w powiecie wejherowskim. Zważywszy na polskich żołnierzy, którzy w 1945 roku polegli w walkach o Gdynię i Wejherowo i okoliczne miejscowości, przewodniczący w imieniu Rady Kombatantów oddał im cześć, okazując poległym należną pamięć i szacunek.
Stanisław Harasiuk poinformował także, że 20 marca 2020 roku planowane były obchody 100. rocznicy utworzenia w Wejherowie Związku Inwalidów Wojennych RP. Poczyniono już liczne przygotowania do tych obchodów, m.in. wydrukowano okolicznościowy biuletyn ZIW RP, przygotowano pamiątkową odznaką Związku, referat rocznicowy i scenariusz obchodów, a także program artystyczny opracowany przez grupę artystyczną Stowarzyszenie WUTW. Zaproszono gości z Warszawy, Gdańska i z organizacji terenowych na Pomorzu, ale na 2 tygodnie przed planowanymi obchodami z uwagi na epidemię koronawirusa wszystko trzeba było odwołać na czas nieokreślony. Być może, jeśli obowiązujące obostrzenia ulegną dalszemu złagodzeniu, obchody uda się zorganizować w mniejszej skali i na przykład w plenerze.
Przewodniczący Rady Kombatantów dziękuje władzom miasta za przekazanie kombatantom maseczek, które są sukcesywnie rozprowadzane.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.