„Barka” dla ukochanego Ojca Świętego

* Czerwcowe związki św. Jana Pawła II z Wejherowem * Mini-koncert w setną rocznicę urodzin

Na wejherowskim rynku w poniedziałkowy wieczór 18 maja zabrzmiała ukochana przez świętego Jana Pawła II pieśń „Barka” w pięknym wykonaniu. Aktorzy Teatru Oko przeczytali fragmenty papieskich homilii i „Tryptyku Rzymskiego”. W ten sposób wejherowianie uczcili 100. rocznicę urodzin Papieża Polaka.

W inscenizacji, której inicjatorem i reżyserem był Wojciech Rybakowski, wystąpili muzycy: Magdalena Wicka i Waldemar Runtz oraz aktorzy Teatru OKO: Katarzyna Ciesiołkiewicz, Andrzej Szmidtke i Jakub Szumilas.
Teatr OKO działa przy Filharmonii Kaszubskiej w Wejherowie. Inscenizację obejrzał Arkadiusz Kraszkiewicz, zastępca prezydenta Wejherowa oraz przechodnie, którzy zatrzymywali się, aby posłuchać pieśni „Barka” i kilku innych utworów.
Z okazji setnej rocznicy urodzin Ojca Świętego przypomnijmy Jego związki z Wejherowem. Po pierwsze, Jan Paweł II był ososbiście na Kalwarii Wejherowskiej, o czym informuje tablica na kaplicy Trzech Krzyży na Górze Golgota. Trzeba jednak zaznaczyć, że w 15 czerwca 1953 roku Kalwarię odwiedził przyszły papież, a wtedy jeszcze młody ksiądz Karol Wojtyła. Przybył tutaj z grupą krakowskich studentów w ramach wakacyjnej pieszej wędrówki po Kaszubach. Historię tę odkryła i opisała nieżyjąca już dziennikarka wejherowska, Regina Osowicka.
Drugim wydarzeniem, wiążącym nasze miasto ze świętym Janem Pawłem II jest koronacja Obrazu Matki Bożej Wejherowskiej, co miało miejsce 5 czerwca 1999 roku.
Podczas uroczystej mszy świętej na sopockim Hipodromie Jan Paweł II nałożył korony na cudowny i zabytkowy Obraz z Sanktuarium Pasyjno-Maryjnego w Wejherowie. XVII-wieczny obraz jest największym „skarbem” kościoła i klasztoru o.o. Franciszkanów w Wejherowie. Liczne vota umieszczone obok Obrazu Matki Bożej Wejherowskiej – Uzdrowienia Chorych na Duszy i Ciele, świadczą o wdzięczności wiernych za wysłuchanie ich próśb. Cudowny Obraz jest ważnym elementem Sanktuarium Pasyjno-Maryjnego w Wejherowie, nazywanym Duchową Stolicą Kaszub.
Co ciekawe, oba zdarzenia miały miejsce w czerwcu, podobnie jak inne, związane z Ojcem Świętym i Wejherowem. Chodzi o udział Komitetu Piaśnickiego we mszy św. pod przewodnictwem Ojca Świętego Jana Pawła II na Skwerze Kosciuszki w Gdyni, 11 czerwca 1987 r. Komitetowi przewodniczył ks. Bogusław Żurawski, proboszcz parafii Trójcy Św. w Wejherowie. Członkowie Komitetu byli bardzo wzruszeni, kiedy podczas homilii Ojciec Święty wspomniał m.in. o tragedii w Piaśnicy. Po uroczystości Jan Paweł II przekazał ks. Żurawskiemu stułę papieską, w darze dla kościoła Trójcy Świętej w Wejherowie.
Podczas pielgrzymek i wycieczek do Rzymu wejherowianie byli wielokrotnie uczestnikami audiencji u Jana Pawła II. W 1992 roku w Watykanie wręczyli Papieżowi obraz autorstwa Macieja Tamkuna, przedstawiający Matkę Bożą Wejherowską.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.