Wkrótce wspomnienia, wystawa i podchody

Urodziny miasta inne niż zwykle

Tradycyjnie pod koniec maja mieszkańcy Wejherowa świętowali kolejne rocznice założenia osady Wejherowska Wola przez Jakuba Wejhera. Miało to miejsce 28 maja 1643 roku. Tym razem z wiadomych powodów nie będzie ani podniosłej uroczystości na rynku ani koncertu z okazji Dnia Jakuba. Będzie natomiast wystawa, która przypomni, jak obchodziliśmy urodziny miasta w poprzednich latach.

Ze względu na wyjątkową sytuację i zakaz organizowania zgromadzeń oraz imprez masowych, nie możemy spotkać się tradycyjnie na Placu Wejhera. Jak te spotkania wyglądały w ubiegłych latach przypomni nam Wejherowskie Centrum Kultury – współorganizator corocznych imprez, na które zawsze mieszkańców i gości zapraszał prezydent Wejherowa Krzysztof Hildebrandt.
WCK ma dla wejherowian dwie propozycje, które pozwolą w bezpieczny sposób celebrować ten ważny dla miasta dzień!
23 maja na Placu Wejhera zostanie zaprezentowana wystawa dotycząca Dni Jakuba na przestrzeni lat. Oglądający ją przechodnie dowiedzą się, jak to wszystko się zaczęło, jacy artyści uświetniali nasze święto, kogo wyróżnił Prezydent Wejherowa. Być może znajdą Państwo siebie i swoją rodzinę na archiwalnych zdjęciach.
Drugą niespodzianką, którą przygotowuje Wejherowskie Centrum Kultury, będą miejskie podchody. Na wybranych słupach i w gablotach pojawią się łamigłówki. Świetna zabawa dla całej rodziny, wspólne rozwiązywanie zagadek na świeżym powietrzu, spacer po Wejherowie to z pewnością dobry pomysł na świętowanie Urodzin Miasta!
Oby tylko dopisała pogoda.

 

28 maja 1643 roku Jakub Wejher założył osadę Wejherowska Wola. 13 stycznia 1650 król Jan Kazimierz nadał osadzie przywilej, podnosząc ją do rangi miasta.
Miasto, lokowane na prawie chełmińskim (jako ostatnie w Polsce) otrzymało nazwę Wejheropolis oraz wszystkie prawa i przywileje miast pruskich.
Było jedynym na Kaszubach miastem prywatnym i należało do Jakuba Wejhera, który zbudował kościół farny Trójcy Przenajświętszej, a w latach 1648-1651 kościół klasztorny pw. św. Anny ojców franciszkanów. Zainicjował też budowę Kalwarii.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.