Zawsze pomocni

Dzień Strażaka bez świętowania

Ze względu na epidemię w tym roku nie było tradycyjnych obchodów Święta Strażaka, przypadającego 4 maja w dzień św. Floriana. Zamiast tego druhowie Ochotniczej Straży Pożarnej w Wejherowie zorganizowali zbiórkę (z zachowaniem wszelkich środków ostrożności) i pojechali do Gdańska po żywność i materiały dla osób przebywających na kwarantannie. Część z nich rozwozili pod wskazane adresy, a resztę przekazali do MOPS w Wejherowie, z którym na co dzień współpracują.

 

Jednostka OSP Wejherowo zrzesza 80 osób w różnym wieku. Wśród strażaków-ochotników są również kobiety. Do działań operacyjnych przeszkolonych jest 25 druhów, którzy mają odpowiednie uprawnienia i wymagane badania lekarskie. Są to zazwyczaj młodzi i sprawni fizycznie strażacy-ochotnicy. Do dyspozycji mają 3 samochody bojowe: średni samochód ratowniczo-gaśniczy Renault, lekki samochód ratowniczo-gaśniczy Mitsubishi oraz samochód ratowniczo-techniczny Nissan Navara, przystosowany do ciągnięcia łodzi ratowniczej i poszukiwań osób zaginionych.
Dobre wyposażenie bojowe jednostki strażacy zawdzięczają bliskiej współpracy z miastem. Zarówno prezydent Wejherowa Krzysztof Hildebrandt i sekretarz miasta Bogusław Suwara są druhami OSP.
W ubiegłym roku wejherowscy druhowie OSP uczestniczyli w 180 akcjach ratowniczych m.in. pożarach, wypadkach drogowych, niesieniu różnego rodzaju pomocy, w tym alarmowym otwieraniu mieszkań, ratowaniu zwierząt i innych sytuacjach zagrożenia zdrowia, życia mieszkańców. W 2020 roku w ciągu 4 miesięcy odnotowali już 75 wyjazdów alarmowych i pomocowych. Podczas wyjazdów zawodowych jednostek poza teren miasta strażacy-ochotnicy pełnią dyżur alarmowy w mieście, gotowi do wyjazdu na teren Wejherowa lub gminy Wejherowo.
– W skład jednostki OSP wchodzą przedstawiciele różnych zawodów, w tym m.in. żołnierze zawodowi, policjanci, zawodowi strażacy i inni. Szerokie spektrum zawodowe strażaków-ochotników pozwala wykorzystać w trybie alarmowym ich wiedzę i różne umiejętności. Do działań, prowadzonych w ramach epidemii koronawirusa wyznaczono pięciu przeszkolonych druhów, którzy tym się zajmują, by gwarantować innym bezpieczeństwo zdrowotne w jednostce – informuje druh Kamil Groth, prezes OSP.
Działalność w szeregach Ochotniczej Straży Pożarnej to misja społeczna, wymagająca poświęcenia, odwagi, umiejętności i hartu ducha.
Z okazji niedawnego Dnia Strażaka wszystkim strażakom, zarówno tym społecznym jak i zawodowym, życzymy wszystkiego najlepszego, a przede wszystkim bezpieczeństwa, bo niosąc pomoc innym sami narażają swoje zdrowie i życie.
Takie życzenia dla strażaków zamieszczono na stronie Urzędu Miejskiego, a Redakcja „Pulsu Wejherowa” dołącza się do nich.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.