Na drodze – patrz i słuchaj

Czujny pieszy to bezpieczny pieszy

W Wejherowie rozpoczęła się policyjna akcja informacyjno-edukacyjna „Na Drodze – Patrz i Słuchaj”. Działania skierowane są zwłaszcza do pieszych, jako niechronionych uczestników ruchu drogowego, ale także do kierujących pojazdami. Działania będą realizowane do końca września 2020 roku.

Celem akcji jest przede wszystkim przypominanie oraz uświadamianie, szczególnie pieszych na zagrożenia związane między innymi z nieostrożnym wejściem na przejście dla pieszych, korzystaniem z telefonu podczas przechodzenia przez jezdnię, głośnym słuchaniem muzyki przy użyciu słuchawek na uszach podczas przechodzenia przez jezdnię a także podczas chodzenia drogą czy też chodnikiem, przechodzeniem przez jezdnię w miejscu niedozwolonym, chodzeniem nieprawidłową stroną drogi.
Policjanci będą również uświadamiać kierujących pojazdami m.in. o tym, że głośne słuchanie muzyki w samochodzie rozprasza naszą uwagę podczas kierowania pojazdem. Koncentracja, obserwacja, nawiązanie kontaktu wzrokowego pieszy – kierowca, wzajemny szacunek i życzliwość to czynniki, które z pewnością mają istotny wpływ na poprawę bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego.
Dynamicznie zmieniająca się sytuacja na drodze oraz duże natężenie ruchu powoduje, że zagrożenie powstaje zwykle w bardzo krótkim czasie. Niższy poziom koncentracji powoduje wzrost czasu reakcji i podjęcie niewłaściwej decyzji. Opóźniony refleks i nieodpowiednie zachowania uczestników ruchu drogowego mogą mieć katastrofalne w skutkach konsekwencje.
Przestrzeganie przepisów, koncentracja, obserwacja, nawiązanie kontaktu wzrokowego pieszy-kierowca, wzajemny szacunek i życzliwość to czynniki, które z pewnością mają istotny wpływ na poprawę bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego. Czujny pieszy to bezpieczny pieszy.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.