Nie tylko wywóz śmieci i odśnieżanie

Rozmowa z Jarosławem Pergołem, dyrektorem Zakładu Usług Komunalnych w Wejherowie

– Zakład Usług Komunalnych w Wejherowie to nie tylko oczyszczanie miasta, zimowa akcja odśnieżania ulic, czy opieka nad zielenią miejską, chociaż tak właśnie kojarzą państwa działalność mieszkańcy Wejherowa.
– Zakład Usług Komunalnych ma szerszy zakres działania. Są to w zasadzie wszelkie zadania komunalne, mające na celu dbanie o estetykę miasta i warunki życia mieszkańców. Oprócz wymienionych przez panią zadań, realizujemy szereg innych.
– Na przykład?
– Jesteśmy administratorem hal targowych przy ul. Pomorskiej i ul. Rzeźnickiej oraz stref płatnego parkowania. Troszczymy się o bezdomne zwierzęta, ponadto prowadzimy Składowisko Odpadów w Rybskiej Karczmie. Dbamy o estetyczny wygląd Kalwarii Wejherowskiej, wykonując tam szereg prac porządkowych, począwszy od pielenia, a kończąc na mocowaniu tabliczek. Nasz zakład zajmuje się też oznakowaniem pionowym i poziomym dróg gminnych. Wystrojem świątecznym miasta.
– Wspomniał pan o opiece nad zwierzętami. Na czym ona polega?
– Wyłapujemy bezdomne zwierzęta, przeważnie psy, wałęsające się po ulicach. Te zwierzęta niekiedy zagrażają bezpieczeństwu mieszkańców, ale przede wszystkim potrzebują pomocy. Na podstawie sygnałów mieszkańców interweniujemy w innych sytuacjach, na przykład psów przywiązanych do drzewa w lesie, do płotu na działkach albo pozostawionych w zalanych podczas powodzi domach.
– Co się z nimi dalej dzieje?
– Zwierzęta są przetrzymywane przez jakiś czas na terenie naszego zakładu, a potem odwożone do schroniska. Przez ten czas zamieszczamy ich zdjęcia na naszej stronie internetowej w nadziei, że zaginionego czworonoga odbierze jego właściciel. To się wprawdzie rzadko zdarza, ale bywa, że inni mieszkańcy Wejherowa zabierają któregoś psa do domu, aby się nim zaopiekować.
– Wracając do zieleni miejskiej wiem, że jest pan dumny z pracowników ZUK, którzy wykazali się sporą starannością i własną inwencją.
– Tak, bo ich praca to przecież nie tylko koszenie trawników przy drogach gminnych. Dziełem pracowników ZUK są estetyczne elementy wystroju miasta, w tym wystroju świątecznego miasta (zimą). Z najnowszych dekoracji roślinnych można wymienić choćby herb Wejherowa i duży napis z kwiatów „WEJHEROWO”. Ładnie prezentują się nasadzenia na pl. Wejhera, na pl. Jana Pawła II i w wielu innych miejscach Wejherowa.
– Panie dyrektorze, przede wszystkim świadczą państwo usługi w zakresie wywozu nieczystości.
– Wywóz nieczystości od mieszkańców jest jednym z naszych podstawowych zadań. W tym zakresie obsługujemy znaczną część miasta Wejherowa oraz gminy Wejherowo. Nasze wozy służące do wywozu zarówno nieczystości stałych, jak i płynnych obsługują nawet najdalej oddalone miejscowości gminy.
– Dotarły do mnie informacje, iż od niedawna świadczycie państwo usługi w Redzie.
– Owszem, zaufał nam nowy duży klient z Redy. Od miesiąca lipca br. wywozimy nieczystości stałe również z części sąsiedniego miasta. Cieszę się z tego bardzo, bo jest to sukces załogi ZUK, która swoją pracą udowodniła, że warto nam zaufać. Cieszę się, iż mieszkańcy Redy będą mogli poznać naszą firmę.
– A jakie plany na przyszłość?
– Zależy mi na rozwoju zakładu, dlatego poszerzam zarówno zasięg terytorialny świadczonych usług, ale także ich zakres i jakość. W większym stopniu otworzyliśmy się na zlecenia wspólnot i administratorów, np. w zakresie koszenia trawy, przycinania żywopłotów, czy innych usług.
– Czy posiadacie państwo odpowiedni, nowoczesny sprzęt, czy wykorzystujecie najnowsze możliwości techniczne w tej dziedzinie?
– Staramy się o nowoczesny sprzęt i coraz lepsze wyposażenie zakładu. Jesteśmy w trakcie zakupu nowej zamiatarki ulicznej – zamiatarki elewatorowej. Dzięki temu będzie możliwość zlecenia nam profesjonalnego zamiatania ulic przez wspólnoty, spółdzielnie, gminy, czy innych zarządców, bądź właścicieli dróg. Mogą to być nie tylko ulice, ale też inne tereny o twardej nawierzchni. Zachęcam serdecznie do korzystania z tej usługi.
Chcę, aby Zakład Usług Komunalnych był nowoczesny, dysponował wyspecjalizowaną kadrą i możliwie najlepszym sprzętem. Na ten moment tak właśnie jest.
– Dziękuję panu za rozmowę.
– Dziękuję również i zachęcam mieszkańców do korzystania z naszych usług.
Rozmawiała  Anna Kuczmarska

Dyrektor J. Pergoł przy fontannie na ul. Północnej, którą opiekują się pracownicy Zakładu Usług Komunalnych.
Dyrektor J. Pergoł przy fontannie na ul. Północnej, którą opiekują się pracownicy Zakładu Usług Komunalnych.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.