Tajemnicza Adelajda

Piękna i mądra, ale też zakochana i nieposłuszna woli rodziców – taką Adelajdę, mieszkającą na początku XIX w Wejherowie, mogliśmy zobaczyć w filmie, prezentowanym pod koniec maja w Pałacu Przebendowskich i Keyserlingków.

Odtwórczyni głównej roli, Maria Kownacka oraz pomysłodawca i reżyser filmu, Wojciech Rybakowski po premierze w wejherowskim Muzeum  Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej.   Więcej zdjęć w galerii na: www.pulswejherowa.pl
Odtwórczyni głównej roli, Maria Kownacka oraz pomysłodawca i reżyser filmu, Wojciech Rybakowski po premierze w wejherowskim Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej. Więcej zdjęć w galerii na: www.pulswejherowa.pl

We wnętrzach tego zabytkowego budynku, a także na Kalwarii i w kilku innych miejscach w mieście powstały sceny do ponad godzinnego obrazu, osnutego na legendzie o córce Ottona Keyserlingka. Jej grób znajduje się na Kalwarii, nieopodal kościoła Trzech Krzyży. Poza tym faktem niewiele o niej wiemy, ale istnieje romantyczna legenda i książka.
Młodzi aktorzy wywodzą się z grupy teatralnej Eksperyment i częściowo z grupy Misternicy Kaszubscy. Nic dziwnego, że znakomicie poradzili sobie na planie filmowym, pod kierunkiem zdolnego reżysera. Możemy pogratulować efektów ich pracy, a także cieszyć się z odkrywania ciekawych epizodów z historii miasta, chocby nawet były legendą. Film realizowano w 2010 roku, ale dopiero teraz, dzięki pomocy Twojej Telewizji Morskiej doczekał się montażu.
To pierwszy pełnometrażowy film fabularny, który powstał w Wejherowie.

AK.

Film „Adelajda” opowiada o Adelajdzie de Lynear z domu Keyserlingk. Scenariusz filmu, autorstwa Wojciecha Rybakowskiego, powstał w oparciu o sztukę teatralną „Adelajda” Piotra Schmandta. Muzykę skomponował Michał Ciesielski, a montażem zajął się Sławomir Podwojski.
Dyrektor Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej Tomasz Fopke zapowiedział kolejny pokaz filmu w sierpniu, podczas imprezy historycznej, zorganizowanej przez tę placówkę.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.