Wiata i miasteczko edukacyjne

„Szkoła na kołach” powstanie przy SP nr 8

W ramach Budżetu Obywatelskiego ruszyła realizacja projektu pn. „Szkoła na kołach – budowa wiaty rowerowej wraz z częściowym zagospodarowaniem terenu o miasteczko ruchu drogowego przy Szkole Podstawowej nr 8 w Wejherowie” autorstwa Doroty Chodubskiej, radnej i nauczycielki.

Dyrektor szkoły Danuta Czernewska informuje, że przy „ósemce” rozpoczęły się prace związane z budową wiat rowerowych i miasteczka ruchu drogowego „Szkoła na kołach”. Obiekt powstanie obok wejścia do budynku szkolnego, a w wiatach znajdą się miejsca w stojakach na 56 rowerów. Ważną rolę edukacyjną pełnić będzie miasteczko ruchu drogowego z oznakowaniem drogowym o wymiarach 20×15 metrów, na którego terenie znajdą się gry podwórkowe z lustrem, kompasem, rakietą z planetą oraz rakietą z papugą.
Jak mówi inspektor Piotr Nowosiak z Wydziału Inwestycji, Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Wejherowie, zakres robót budowlanych obejmuje między innymi rozbiórkę istniejącego murku oporowego i nawierzchni z płyt betonowych, wykonanie 4 wiat rowerowych wraz ze stojakami na 14 rowerów każdy, wykonanie nowej nawierzchni z kostki betonowej o grubości 8 cm oraz budowa miasteczka ruchu drogowego z palisadą w miejscu murku oporowego. Zostanie tam również zamontowana instalacja teletechniczna wraz monitoringiem wizyjnym, który będzie podłączony do monitoringu szkoły.
Na terenie miasteczka ruchu drogowego będą też nasadzenia zieleni, mała architektura oraz tablica z regulaminem funkcjonowania miasteczka.
Wyłoniony w drodze przetargu wykonawca – Zakład Usług Komunalnych w Wejherowie wykona to zadanie w ciągu 1,5 miesiąca za około 198 tys. zł brutto.
– Bardzo cieszę się z rozpoczęcia budowy wiaty rowerowej i miasteczka rowerowego przy naszej szkole – mówi autorka projektu Dorota Chodubska, radna Wejherowa. – Tego typu infrastruktura jest skuteczną zachętą do większej aktywności dzieci i młodzieży. Wielu uczniów przyjeżdża na zajęcia na rowerach i hulajnogach. Po zakończeniu inwestycji będą mieli miejsce, w którym można bezpiecznie zostawić rower. Ten projekt ma także aspekt edukacyjny, ponieważ powstające miasteczko będzie służyło do nauki przepisów ruchu drogowego i praktycznego szkolenia z zakresu ruchu pieszych oraz nauki jazdy na rowerze. Niewątpliwie zwiększy to bezpieczeństwo dzieci i młodzieży na drodze.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.