Podróże kształcą

W ramach wymiany między I Liceum Ogólnokształcącym im. Króla Jana III Sobieskiego w Wejherowie a Realschule w Oelde, licealiści z Wejherowa odwiedzili niemieckich rówieśników. Inna grupa licealistów odwiedziła tej wiosny Szkocję.

Uczniowie z Polski i Niemiec spotkali się w Oelde. We wrześniu znów porozmawiają, tym razem w Wejherowie.
Uczniowie z Polski i Niemiec spotkali się w Oelde. We wrześniu znów porozmawiają, tym razem w Wejherowie.

Oelde to malownicze miasto w Nadrenii Północnej-Westfalii, ok. 70 km od Dortmundu. Niemieccy nauczyciele, uczniowie oraz ich rodzice okazali się wspaniałymi gospodarzami. Młodzież z Wejherowa została gorąco przyjęta również przez dyrekcję Realschule oraz burmistrza. Uczestnicy międzynarodowego projektu skupiali się głównie na doskonaleniu umiejętności językowych, ale zakwaterowanie w domach pozwoliło uczniom przyjrzeć się życiu mieszkańców niemieckiego miasta. Liczne wycieczki i atrakcje ułatwiły poznawanie kultury Niemiec. Jednym z punktów programu było zwiedzanie stadionu Signal Iduna Park, gdzie młodzież z obu krajów połączył polsko-niemiecki skład drużyny z Dortmundu. Nie lada gratką dla kilku fanów czarno-żółtych okazał się otwarty trening Borussii Dortmund. Można było zobaczyć gwiazdy futbolu i zdobyć ich autografy, m.in Roberta Lewandowskiego, czy Kuby Błaszykowskiego.
Opiekunami wymiany są Katarzyna Bojke, Angelika Jakubowska, Franz Eckert, Mechthild Felling oraz Ina Rüger. Projekt wspiera finansowo dwunarodowa organizacja Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży, Starostwo Powiatowe w Wejherowie, a także Rada Rodziców I LO.
Równie atrakcyjna i pełan wspaniałych wrażęń była inna wiosenna podróż wejherowskich licealistów. 25 uczniów I LO im. Króla Jana III Sobieskiego udała się na 5-dniową wycieczkę do Szkocji. Głównym celem wyprawy było poznanie zabytków oraz walorów przyrodniczych, a także doskonalenie i sprawdzenie w praktyc znajomości języka angielskiego.
Nad bezpieczeństwem młodzieży czuwało troje opiekunów: Barbara Kaczykowska, Dominika Serowy-Talarowska i Monika Westphal. W programie wycieczki znalazły się atrakcyjne miasta Edynburg i Glasgow, a w nich m.in. Zamek Edynburski, Narodowe Muzeum Wojny, Szkocka Galeria Narodowa, Muzeum Historii Społecznej i Ogrody Zimowe.
Dodatkowym atutem były piękne szkockie krajobrazy w Parku Narodowym Loch Lomond and the Trossachs, gdzie znajduje się największe jezioro.
Do grupy z Polski dołączył Richard Worland, członek Almost Random Theatre, która we wrześniu przeprowadziła warsztaty teatralne w liceum w Wejherowie, oraz Edward Greggs – emerytowany nauczyciel historii w Szkocji. Brytyjczycy wzięli udział w projekcie edukacyjnym organizowanym przez nauczycieli języka angielskiego.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.