Społeczna misja ratowników PGPR „Gryf”

#RazemPokonamyWirusa!

Pomorska Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza GRYF w ramach akcji #RazemPokonamyWirusa! organizuje pomoc dla osób starszych i samotnych, dla lekarzy i personelu Szpitala Specjalistycznego w Wejherowie oraz Zespołów Ratownictwa Medycznego.

W Wejherowie, przy ul. Sikorskiego 42 (przy siedzibie firmy INSTALERT) uruchomiono punkt zbiórki darów na potrzeby Szpitala Specjalistycznego w Wejherowie. Na przyczepie umieszczona jest lista najpilniejszych rzeczy (patrz zdjęcie u dołu). PGPR GRYF jest w stałym kontakcie z MOPS oraz szpitalem w Wejherowie, któremu przekazano kamerę termowizyjną do zdalnego pomiaru stanów gorączkowych oraz 4 radiotelefony przenośne.
– Trwa zbiórka środków pieniężnych poprzez portal zrzutka.pl, na zapewnienie ciepłych posiłków personelowi Szpitala Specjalistycznego w Wejherowie, a także pokrycie kosztów logistycznych z tym związanych. W ramach zbiórki stowarzyszenie uruchomiło wsparcie dla seniorów oraz osób niepełnosprawnych z Wejherowa – zrobienie zakupów, wyprowadzenie psa, wysłanie poczty itp. – mówi Michał Parzych, ratownik i prezes Pomorskiej Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej GRYF.
Jak zapewnia M. Parzych, mieszkańcy miasta odpowiadają na apel ratowników. Pomoc w działaniach doraźnych zadeklarowało już 10 osób. Docelowo powstanie grupa wolontariuszy, którzy będą wspierać ratowników w działaniach pomocowych. W miarę ewentualnego zaostrzania przepisów restrykcyjnych w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa – dotyczących zwłaszcza zakazu opuszczania domów, sygnałów o udzielenie pomocy może być coraz więcej.
– Obecnie bierzemy udział m.in. w rozładunku towarów, które Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Wejherowie otrzymuje z Banku Żywności. W zeszłym tygodniu były to około 3 tony żywności, w bieżącym tygodniu planowane jest ponad 5 ton – to duże ilości. Podpisaliśmy porozumienie także z Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Wejherowie w zakresie podobnych działań. Chodzi m.in. o dowożenie leków, zakupów, dostaw żywności i innych rzeczy, których te instytucje nie będą w stanie zrealizować przy pomocy własnych sił i środków – wyjaśnia M. Parzych.
Bardzo ważna jest pomoc dla Szpitala Specjalistycznego w Wejherowie, gdzie bardzo brakuje środków ochrony osobistej dla personelu i pacjentów, i nie tylko. Ratownicy pełnią dyżury przy wejściu głównym do tej placówki, mierząc zdalnie temperaturę ciała osób wchodzących.
– Podobnie jak moi koledzy, podziwiam ludzi pracujących w szpitalu. Kiedykolwiek tam jestem, bez względu na porę dnia czy nocy, widzę ludzi będących cały czas w ruchu. Razem z innymi ratownikami mamy wrażenie, że pracują 24 godziny na dobę – mówi ratownik. – Podziwiamy też wszystkich pracowników różnych instytucji, którzy angażują się we wsparcie dla osób zagrożonych koronawirusem, chorych i będących na kwarantannie. Nasza praca społeczna niosąca pomoc innym, jest dla nich wsparciem i wyrazem uznania. Henryk Połchowski.

 

Tegoroczny Dzień Służby Zdrowia, obchodzony 7 kwietnia, przypadał w szczególnym dla wszystkich medyków okresie trwającej epidemii koronawirusa.
Tym bardziej jest to szczególna okazja, aby wyrazić wdzięczność i podziękować wszystkim tym, którzy na pierwszej linii frontu walczą o zdrowie i życie innych narażając swoje własne. Dziękujemy!

 

WYKAZ rzeczy których potrzebują pacjenci, ratownicy i personel szpitala:

– Woda i inne napoje, dla pacjentów przebywających w izolatkach pobyt trwa czasem kilka godzin, w oczekiwaniu na transport do Szpitala dedykowanego, na chwilą obecną nosimy tym pacjentom przegotowaną wodę w kubeczkach jednorazowych, co jest czasochłonne oraz powoduje zużywanie środków ochrony osobistej (fartuchy, maski, rękawiczki), a sprzęt ten musimy niestety oszczędzać, bo jest go mało.
– Plastikowe, papierowe kubeczki i słomki dla osób starszych, którym ciężko jest pić z kubeczka.
– Jednorazowe sztućce
– Długopisy, które są potrzebne w izolatkach, na odcinkach, a które są zawsze towarem deficytowym; staramy się je dezynfekować i utylizować tak, żeby nie miało szansy na nich rozwinąć się żadne wirusy i bakterie
– Ochraniacze na buty
– Rękawiczki jednorazowe
– Przyłbice (medyczne/kosmetyczne), maseczki chirurgiczne, maseczki chirurgiczne z filtrem FFP 3 i FFP 2 – w przypadku chęci przekazania prosimy o kontakt bezpośrednio z organizatorem (Michał Parzych tel. 504 409 504)
– Maty dezynfekcyjne, środki do dezynfekcji rąk, kremy do rąk
– Chusteczki lub spray bądź inne tego typu preparaty do gogli zapobiegające parowaniu (tzw. Preparaty Anti-fog) Prosimy, aby były to środki do nakładania na tworzywa sztuczne (plastik). Będą to preparaty powszechnie używane w sportach zimowych do gogli narciarskich czy gogli motocyklowych.
– Prosimy też o małe, gotowe przekąski np. batoniki, ciasteczka itp.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.