Kwiaty i sesja

Kultura była tematem tegorocznej uroczystej sesji Rady Miasta z okazji 370 rocznicy założenia Wejherowa. Zebrani w ratuszu radni wysłuchali wystąpienia oraz koncertu, a delegacje władz miasta i niektórych instytucji złożyły kwiaty u stóp założyciela grodu.

Uroczystą sesję otworzył przewodniczący RM Leszek Glaza, a Michał Jeliński, kierownik wydziału Kultury, Spraw Społecznych, Promocji i Turystyki Urzędu Miejskiego w Wejherowie wygłosił wykład „Wejherowo – z kulturą przez wieki”. Przypomniał historię miasta, podkreślając m.in., że położona w nim Kalwaria miała od początku znaczenie kulturotwórcze. M. Jeliński mówił o rozwoju oświaty i kultury Wejherowie w kolejnych stuleciach, co było zasługą wielu wybitnych mieszkańców miasta..
Sesję zakończył jazowy koncert zespołu Tomasza Chyły.

Wejherowianie zagłosowali nogami

Wielkie zainteresowanie mieszkańców towarzyszyło otwarciu nowego obiektu Wejherowskiego Centrum Kultury – Filharmonii Kaszubskiej. Na koncertach i spektaklach był komplet widzów, pełne sale. Zresztą wejściówki rozeszły się błyskawicznie. Tłumy przybyły także na zwiedzenia obiektu, noc muzeów i inne imprezy. Z różnych zebranych informacji wynika, że w Dniach Otwarcia uczestniczyło ok. 4 tys. mieszkańców. Komentarze o nowo otwartym obiekcie był pochlebne, wiele entuzjastycznych. Ludzie się cieszyli i byli dumni, że ich miasto staje się nowoczesne i pięknieje.
Nie przeszkadza to miejscowej Platformie Obywatelskiej totalnie i frontalnie krytykować nowego domu kultury, „w czambuł” negować wszystko co zostało zrobione. Radni i aktywiści PO nie chcą chyba zauważyć udziału i opinii wejherowian, przez co podają w coraz większą śmieszność. Nie mogą przeboleć wielkiego sukcesu jakim jest Filharmonia Kaszubska i powtarzają te same frazesy, ale nie widzą, że coś się zmieniło. Obiekt został otwarty i dobrze przyjęty przez mieszkańców. A to dopiero początek. Za chwilę setki dzieciaków i młodzieży będzie uczestniczyło w imprezach oraz kółkach zainteresowań.
Co ciekawe ,marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk – członek zarządu PO w regionie pomorskim – podczas uroczystego otwarcia dał do zrozumienia swoim partyjnym kolegom z Wejherowa, aby „odpuścili” i przestali atakować Filharmonię (m.in. słowa: Życzyłbym sobie, aby od dzisiaj zniknęły wszystkie podziały i uznano, że obiekt będzie spełniał oczekiwania będąc chlubą całego Pomorza. Gratuluję!).
Idea budowy takiego centrum kultury oraz dalekowzroczność, odwaga i konsekwencja prezydenta Wejherowa w jego realizacji zostały bardzo wysoko ocenione przez członków władz Platformy obecnych na otwarciu. Marszałek i inni działacze zdają sobie zapewne sprawę, że członkowie Platformy walczący z kulturą i z nowoczesnością, a taki jest nowy WCK, przynoszą partii wstyd, co wpływa negatywnie na jej – i tak ostatnio słaby – wizerunek. Taka Platforma zasługuje po prostu na miano oszołomów!
A zaślepiona wejherowska PO zrobiła wiele, aby popsuć święto jakim było 17 maja otwarcie Filharmonii Kaszubskiej. W desperacji doniosła nawet na prezydenta do prokuratury, licząc zapewne na ferment i odwrócenie uwagi mieszkańców od otwarcia WCK. Dziwnym trafem na mieście ukazały się jakieś gazetki-paszkwile zawierające bzdury o nowym obiekcie, itd.
Nie udało się. Mieszkańcy Wejherowa „zagłosowali nogami” na Filharmonię Kaszubską, przychodząc na jej otwarcie. Dr Puls

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.