Koronawirus – jak się chronić?

Przypominamy najważniejsze informacje

Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem. Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe. Jak się zabezpieczyć przed koronawirusem? Informacje na ten temat znajdują się m.in. na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia:
https://www.gov.pl/web/zdrowie/co-musisz-wiedziec-o-koronawirusie? Oto wybrane informacje i wskazówki:

 

Wirus przenosi się drogą kropelkową. Aktualnie nie ma szczepionki przeciw nowemu koronawirusowi. Można natomiast stosować inne metody zapobiegania zakażeniu, takie same jak w przypadku zapobiegania innym chorobom przenoszonym drogą kropelkową np. grypie sezonowej.

Oto zalecenia Ministerstwa Zdrowia:

Często myj ręce – używając mydła i wody, a jeśli nie masz do nich dostępu, używaj płynów/żeli na bazie alkoholu (min. 60%). Mycie rąk ww. metodami zabija wirusa, jeśli znajduje się on na rękach.
Podczas kaszlu i kichania zakryj usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką – natychmiast wyrzuć chusteczkę do zamkniętego kosza i umyj ręce używając mydła i wody, lub płynów/żeli na bazie alkoholu (min. 60%).
Zakrycie ust i nosa podczas kaszlu i kichania zapobiega rozprzestrzenianiu się zarazków i wirusów.

Zachowaj bezpieczną odległość co najmniej 1 metra między sobą a innymi ludźmi, szczególnie tymi, którzy kaszlą, kichają i mają gorączkę.
Unikaj dotykania oczu, nosa i ust. Dłonie dotykają wielu powierzchni, które mogą być skażone wirusem.

Unikaj kontaktów z innymi osobami. Zostań w domu, wychodź tylko w konieczności.
Jeśli masz gorączkę, kaszel, trudności w oddychaniu, zasięgnij pomocy medycznej! Zadzwoń do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej 58 677 79 05, 58 677 79 19   l lub na infolinię NFZ – 800 190 590.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.