Pierwszy taki zabieg w północnej Polsce

W Centrum Chorób Serca i Naczyń w Wejherowie

W Pracowni Kardiologii Inwazyjnej Kaszubskiego Centrum Chorób Serca i Naczyń w Wejherowie wykonano złożony zabieg angioplastyki wieńcowej z wykorzystaniem przezskórnej pompy wspomagającej pracę serca (Impella). To pierwszy taki zabieg w północnej Polsce wykonany przez zespół kardiologów i kardiochirurgów z Kaszubskiego Centrum Chorób Serca i Naczyń w Wejherowie.

Jak mówi ordynator Oddziału Kardiologii i Angiologii Interwencyjnej dr hab.n.med. Marek Szołkiewicz, to urządzenie skuteczni wspomaga pracę serca, pozwala na wykonanie angioplastyki wieńcowej nawet u pacjenta z całkowicie niestabilnym układem krążenia, także u chorego we wstrząsie kardiogennym.
– Co więcej, to urządzenie można po udanym zabiegu zostawić w sercu pacjenta na kilka dni, aby dać sercu czas na jego maksymalną regenerację – dodaje dr hab.n.med. Marek Szołkiewicz

Wysokie ryzyko

Procedurę wykonano u 73-letniego mężczyzny z zaawansowaną chorobą wieńcową, po przebytej przed laty operacji pomostowania aortalno-wieńcowego. W koronarografii stwierdzono niedrożność wszystkich by-passów oraz krytyczne zwężenie jedynej drożnej tętnicy wieńcowej z masywnymi zwapnieniami, uniemożliwiającymi wprowadzenie nawet najmniejszych cewników balonowych. Każda taka próba skutkowała gwałtownym hemodynamicznym załamaniem krążenia.
Ze względu na bardzo wysokie ryzyko zabiegu, miejscowy Heart Team podjął decyzję o wykonaniu przezskórnej angioplastyki wieńcowej w zabezpieczeniu pompą do mechanicznego wspomagania krążenia.

ZŁOŻONY ZABIEG

Dokonując niewielkiego nacięcia w pachwinie, kardiochirurg umożliwił wprowadzenie do lewej komory serca miniaturowej pompy umożliwiającej ciągłe wspomaganie niewydolnego serca. Następnie kardiolodzy wykonali skuteczny, bardzo złożony zabieg angioplastyki wieńcowej połączony z rotablacją, czyli rozwiercaniem uwapnionych blaszek miażdżycowych za pomocą diamentowego mikrowiertła. Zabieg zakończono implantacją trzech stentów powlekanych lekiem antymitotycznym, których optymalne doprężenie uzyskano wykonując przedłużone inflacje ultrawysokociśnieniowymi balonami (nawet do 35 atmosfer).
Podczas tego zabiegu, wielokrotnie obserwowano spadki ciśnienia tętniczego i objawy niestabilności hemodynamicznej pacjenta, które skutecznie niwelowała założona pompa Impella.
– Bezpieczne wykonanie takiej procedury było możliwe jedynie w zabezpieczeniu pompą do mechanicznego wspomagania krążenia – wyjaśnia dr n. med. Łukasz Lewicki, kierownik Pracowni Kardiologii Inwazyjnej w Kaszubskim Centrum Chorób Serca i Naczyń w Wejherowie

WSPÓLPRACA kardiologów i kardiochirurgów

Jest to kolejny nowatorski zabieg przeprowadzony w Kaszubskim Centrum Chorób Serca i Naczyń w Wejherowie. Realizacja takich procedur jest możliwa dzięki doskonałej współpracy tutejszych kardiologów i kardiochirurgów.
W skład zespołu zabiegowego wchodzili kardiolodzy: dr Łukasz Lewicki, dr Maciej Karwowski, dr Sebastian Liedtke, kardiochirurdzy: dr Krzysztof Jarmoszewicz, dr Sebastian Beta oraz pielęgniarki: Bożena Wojtas, Grażyna Milewska i Ewa Kurek, a także technik: Anna Kaczmarek.

MP.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.