Nowe WCK zwodowane

Ten obiekt jest jak spełnienie marzeń i pięknych snów – mówili 17 maja uczestnicy otwarcia Filharmonii Kaszubskiej, gratulując mieszkańcom i władzom miasta zrealizowania ambitnych planów. Ponieważ architektura nowej siedziby WCK nawiązuje do tradycji morskich Wejherowa i położenia miasta w pobliżu Bałtyku, porównano tę uroczystość do „wodowania statku” i „wypłynięcia wejherowskiej kultury na pełne morze”.
Takimi słowami rozpoczęli uroczystość otwarcia Jolanta Rożyńska, dyrektor Wejherowskiego Centrum Kultury i Bogdan Tokłowicz, zastępca prezydenta Wejherowa.
Prezydent Wejherowa Krzysztof Hildebrandt przypomniał, że w naszym mieście po I wojnie światowej tworzyła się polska administracja morska i był to czas świetności Wejherowa, do którego trzeba nawiązywać. W historii Wejherowa niezmiernie ważną rolę odgrywała zawsze oświata i kultura. Otwarcie nowego centrum kultury i sztuki, służącego m.in. rozwijaniu talentów dzieci oraz młodzieży jest kontynuowaniem chlubnych tradycji miasta.

Już po symbolicznym prze- cięciu wstęgi przez prezydenta K. Hildebrand- ta, prezydenta W. Szczur- ka, marszałka M. Struka, wojewody R. Stachurskiego i ministra K. Plocke, prezy- dent Wejherowa uroczyście przekazał klucze do Filhar- monii Kaszubskiej dyrektor Wejherowskiego Centrum Kultury - Jolancie Rożyń- skiej (zdj. po lewej). Podczas uroczystości na sali zasiedli m.in parlame- tarzyści, samorządowcy oraz przedstawiciele róż- nych wejherowskich środowisk, organizacji i instytucji, mieszkańcy miasta (zdj. po prawej). Więcej zdjęć nastronie:  www.pulswejherowa.pl
Już po symbolicznym prze- cięciu wstęgi przez prezydenta K. Hildebrand- ta, prezydenta W. Szczur- ka, marszałka M. Struka, wojewody R. Stachurskiego i ministra K. Plocke, prezy- dent Wejherowa uroczyście przekazał klucze do Filhar- monii Kaszubskiej dyrektor Wejherowskiego Centrum Kultury – Jolancie Rożyń- skiej (zdj. po lewej). Podczas uroczystości na sali zasiedli m.in parlame- tarzyści, samorządowcy oraz przedstawiciele róż- nych wejherowskich środowisk, organizacji i instytucji, mieszkańcy miasta (zdj. po prawej). Więcej zdjęć nastronie: www.pulswejherowa.pl

KURS NA NOWOCZESNOŚĆ
Otwartą 17 maja Filharmonię Kaszubską poświęcił ks. arcybiskup senior Tadeusz Gocłowski, który porównał ten obiekt do sanktuarium sztuki. Wszyscy goście gratulowali prezydentowi Wejherowa konsekwentnego zrealizowania ambitnych planów, które zmienią historię miasta. Otwarciem Filharmonii Kaszubskiej Wejherowo wkroczyło w nową epokę rozwoju i nowoczesności. Goście zwracali uwagę, że mieszkańcy mniejszych miast powinni mieć dostęp do kultury i rozrywki na odpowiednim poziomie.
– Na mapie Polski jest 908 miast, a tylko 27 z nich ma filharmonię. Wejherowo jako 28. miasto dołączyło do tego grona – powiedział wojewoda pomorski Ryszard Stachurski (PO) dodając, że na Pomorzu z mniejszych miast dotychczas tylko Sopot miał tego typu obiekt.
Marszałek pomorski Mieczysław Struk (PO) podkreślił, że Filharmonia wyróżnia się w całym regionie, jest dumą całego Pomorza. Marszałek Struk zaapelował, aby od momentu otwarcia obiektu cieszyć się nim i korzystać z jego walorów bez podziałów i animozji, bo filharmonia jest placówką ponad podziałami politycznymi.
Na inaugurację nowej placówki obok wymienionych gości przybyli także: wiceminister Kazimierz Plocke (PO), wiceminister Paweł Orłowski (PO), europoseł Jan Kozłowski (PO), parlamentarzyści różnych opcji politycznych: Krystyna Kłosin (PO), Jarosław Sellin i Janusz Śniadek (PiS) oraz burmistrzowie i wójtowie miast i gmin powiatu wejherowskiego, puckiego, lęborskiego. Obecny był m.in. prezydent Gdyni Wojciech Szczurek, któremu prezydent Krzysztof Hildebrandt dziękował za pomoc. To właśnie z nim prezydent Wejherowa konsultował szczegóły i rozwiązania, związane z budową Filharmonii Kaszubskiej.

SPOTKANIE ZE SZTUKĄ
Pierwszy dzień uświetniły dwa porywające koncerty „Filharmonii Dowcipu w komplecie” Waldemara Malickiego z orkiestrą pod dyrekcją Bernarda Chmielarza. W kolejnych dniach wejherowianie uczestniczyli w równie znakomitych wydarzeniach artystycznych, takich jak koncert Grzegorza Turnaua, spektakl Teatru „Roma”, otwarcie kina z udziałem aktorki Katarzyny Herman, projekcja filmu „Oszukane”, a także wernisaże w Galerii.
Nie zabrakło okazji do zwiedzania nowego obiektu, z której bardzo chętnie skorzystali mieszkańcy miasta. W sobotę i niedzielę odwiedzali centrum kultury całymi rodzinami, głośno chwaląc efektowne przeszklone wnętrza i znakomicie wyposażone pracownie. Największe wrażenie zrobiła na zwiedzających sala widowiskowo-kinowa na 400 osób, wyróżniająca się znakomitą akustyką. Bardzo podobał się również wysoki hol ze schodami, prowadzącymi na wyższe kondygnacje.
– Podoba mi się wszystko, nawet to, że z centrum kultury sąsiaduje przytulna kawiarnia. – powiedziała nam Barbara Szcześniak, która zwiedzała Filharmonię z kilkunastoletnią córką. – Ale nie chodzi tylko o wygląd obiektu i wygody. Najważniejsze, że w tym miejscu dzieci i młodzież będą mogły rozwijać swoje zainteresowania w bardzo dobrych warunkach. Żadne miasto w okolicy nie ma takiej placówki kulturalnej.
Pani Maria z Wejherowa, która nowy WCK odwiedziła z mężem była szczerze zaskoczona, wyglądem wnętrz placówki. – Jest pięknie i nowocześnie. – powiedziała krótko.
Większość osób, z którymi rozmawialiśmy w Filharmonii Kaszubskiej miało podobne zdanie. Nowe centrum kultury jest dla wszystkich mieszkańców.
Anna Kuczmarska

Co kryje wnętrze nowego WCK
Filharmonia to bardzo nowoczesny obiekt z wielofunkcyjną salą widowiskowo- kinową w systemie 3D, a także: sala prób orkiestry oraz nauki gry na instrumentach, salą prób chóru, nauki śpiewu i rytmiki, salą prób teatru, kabaretu, monodramu, salą prób baletu, nauki tańca towarzyskiego, teatru tańca, jogi, pracownią gier (m.in. szachy, brydż, baśka), pracownią rysunku, malarstwa, grafiki i linorytu, pracownią rzeźby i tkaniny, ceramiki, fotografii, animacji filmowej i grafiki komputerowej, a także studio nagrań. W podziemiu znajduje się kameralna sala kinowa na 38 miejsc

Medale i podziękowania
Z okazji otwarcia nowego Wejherowskiego Centrum Kultury okolicznościowy medal pamiątkowy i podziękowania otrzymali: ks. arcybiskup Tadeusz Gocłowski, Maria Gajda-Kucharz – główny projektant i Jadwiga Bartnik – architekt, przedstawiciele wykonawcy obiektu Eiffage Budownictwo Mitex S.A: Bartłomiej Kłos – dyrektor Regionu Północnego, Andrzej Gordon – dyrektor Grupy Kontraktów i Piotr Skowron – kierownik projekt; wiceminister Kazimierz Plocke, wojewoda Ryszard Stachurski, marszałek Mieczysław Struk, prezydent Gdyni Wojciech Szczurek, Dorota Grochalska i Stanisław Brzozowski z UM w Wejherowie oraz były zastępca prezydenta Wojciech Kozłowski.
Medale i podziękowania z rąk prezydenta K. Hildebrandta otrzymali również radni „Wolę Wejherowo” i PiS, którzy konsekwentnie popierali ideę budowy WCK.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.