100. Rocznica Zaślubin Polski z Morzem

Wizyta Prezydenta RP

W uroczystościach z okazji 100. Rocznicy Zaślubin Polski z Morzem i powrotu Kaszub w granice Rzeczypospolitej uczestniczył Prezydent RP Andrzej Duda. 10 lutego br. Prezydent wziął udział w obchodach we Władysławowie i Pucku, gdzie tradycyjnie odbyły się główne uroczystości. Następnie Prezydent RP przybył do Wejherowa.

Na wejherowskim rynku Prezydent RP został powitany przez władze miasta i powiatu, a także złożył kwiaty przed pomnikiem Jakuba Wejhera i wygłosił przemówienie. Starosta Gabriela Lisius wręczyła prezydentowi RP okolicznościowy pierścień Starosty Wejherowskiego.

Uroczystość rozpoczęła się widowiskową rekonstrukcją powitania przez Antoniego Abrahama wojsk gen. Józefa Hallera, wjeżdżających do Wejherowa w lutym 1920 roku. Oprawę muzyczną zapewnił m.in. wejherowski chór Camerata Musicale i chór Szkoły Podstawowej nr 9 w Wejherowie pod orkiestrą Aleksandry Janus.
W Kolegiacie razem z ks. Prałatem Tadeuszem Reszką, prezydentem Wejherowa Krzysztofem Hildebrandtem i starostą wejherowskim Gabrielą Lisius, Prezydent Andrzej Duda odsłonił tablicę, upamiętniającą 100. rocznicę Zaślubin Polski z Morzem.
Uroczyste obchody 10 lutego zakończył koncert w Filharmonii Kaszubskiej, w którym wzięli udział m.in. parlamentarzyści, przedstawiciele rządu RP, wojewoda pomorski Dariusz Drelich i metropolita gdański abp. Leszek Sławoj Głodź. Koncert został zorganizowany przez Kancelarię Prezydenta RP, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Biuro Programu „Niepodległa”.
Wizycie Prezydenta Polski w Wejherowie (podobnie jak w Pucku) towarzyszyła demonstracja grupy niezadowolonych obywateli, którzy wznosili okrzyki i prezentowali transparenty.
Dodajmy, że przed uroczystościami na rynku, Prezydent A. Duda wziął udział w symbolicznym sadzeniu drzewek przy kościele św. Karola Boromeusza w Wejherowie oraz obejrzał tę budowaną świątynię.
Kolejnego dnia, 11 lutego w Filharmonii Kaszubskiej odbył się koncert, z okazji stulecia powrotu Pomorza do Polski (czytaj poniżej). Z tej samej okazji w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej otwarto wystawę, o której szerzej informujemy na str. 8.

 

Duczmal, Możdżer, Baka w Filharmonii

Z okazji 100. rocznicy zaślubin Polski z Morzem wejherowska publiczność miała okazję do wysłuchania światowej prapremiery utworu „Balticetta”. W Filharmonii Kaszubskiej 11 lutego wystąpiły gwiazdy muzyki poważnej: dyrygentka Agnieszka Duczmal oraz kompozytor i muzyk jazzowy Leszek Możdżer, a w rolę narratora widowiska wcielił się znany gdański aktor, Mirosław Baka.
Kompozycję na fortepianie wykonał Leszek Możdżer z orkiestrą symfoniczną PFB pod batutą słynnej dyrygentki Agnieszki Duczmal. Tego wieczoru goście wysłuchali także wiele innych utworów, których wykonawcami były weherowskie zespoły chóralne – Chór Mieszany Camerata Musicale i Chór Szkoły Podstawowej nr 9 w Wejherowie pod dyrekcją Aleksandry Janus. Publiczność w Filharmonii Kaszubskiej nie kryła podziwu dla artystówu i wzruszenia, nagradzając wszystkich wykonawców gromkimi brawami.
Organizatorem tego kolejnego wydarzenia upamiętniającego setną rocznicę Zaślubin Polski z Morzem był Marszałek Województwa Pomorskiego i Prezydent Miasta Wejherowa przy wsparciu Wejherowskiego Centrum Kultury

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.