Wystawa w Muzeum

Kaszubskie drogi do niepodległości

11 lutego w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej odbył się wernisaż wystawy „Kaszubskie drogi do Niepodległej. Casus rodu Torlińskich”. Ekspozycję, która wpisała się w uroczyste obchody 100-rocznicy przywrócenia państwowości polskiej na Pomorzu, będzie można oglądać w wejherowskim muzeum do 8 czerwca.

Uroczystego otwarcia wystawy dokonał dyrektor muzeum Tomasz Fopke. Podczas wernisażu głos zabrali również m.in. Wojciech Grabe z rodu Torlińskich i kurator wystawy Michał Hinc, którzy opowiedzieli wiele ciekawostek związanych z ekspozycją.
– Wystawa opowiada o zawiłych losach rodu Torlińskich z Wielkiej Wsi – mówił Michał Hinc. – Rodzina zahaczyła o wielką historię, goszcząc u siebie generała Hallera 11 lutego 1920 roku, czyli dokładnie sto lat temu.
Wśród eksponatów znajdują się m.in. listy z Gross Rosen i Auschwitz, naszywki obozowe, rysunki pochodzące z Gross Rosen. Zobaczyć też można rekonstrukcję domu Torlińskich z okresu dwudziestolecia międzywojennego. Ciekawą rzeczą jest także oryginalny list generała Józefa Hallera do Władysława Torlińskiego.
Wernisaż uświetnił koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Towarzystwa Śpiewaczego im. Jana Trepczyka pod dyrekcją Marcina Grzywacza.
W wernisażu uczestniczył m.in. starostwa Gabriela Lisius, wicestarosta Jacek Thiel i zastępca prezydenta Wejherowa Arkadiusz Kraszkiewicz. Kuratorami wystawy są: Michał Hinc, Janina Kurowska i Danuta Torlińska.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.