Poeta, pisarz i lekarz

Spotkanie literackie w SWUTW

Gościem spotkania z literaturą, w ramach wykładów Stowarzyszenia Wejherowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, był poeta i pisarz z Gdyni, kmdr lek. med. Zbigniew Jabłoński.

Sylwetkę poety i jego twórczość przedstawiła wykładowca literatury, polonistka Wanda Kantecka. Okazją do kolejnego już spotkania słuchaczy WUTW z tym twórcą był nowy zbiór jego wierszy pt. „Wiersze z…(-;mieszane”, którego promocja miała miejsce w listopadzie ub. roku w Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni.
W trakcie spotkania poeta opowiadał o swoich fascynacjach literackich i czytał wybrane utwory, zarówno wiersze marynistyczne – stanowiące główny nurt jego twórczości poetyckiej, jak i wiersze liryczne i te w formie felietonu poetyckiego. Właśnie felieton poetycki, pisany białym wierszem pozwala mu wypowiadać się lepiej na zjawiska zachodzące w życiu społecznym i kulturalnym. Po spotkaniu poeta wpisywał czytelnikom dedykacje do nowej książki.
Zbigniew Jabłoński (rocznik 1940) przez wiele lat pełnił służbę wojskową na Helu, gdzie jako lekarz internista z II stopniem specjalizacji realizował zadania na rzecz wojska i społeczności cywilnej pełniąc m.in. funkcję komendanta szpitala wojskowego. Dwukrotnie uczestniczył w misjach ONZ ( Egipt -1976 i Liban Płd. – 1997). Brał także udział w rejsach okrętów MW do Leningradu, Portsmuth i Cherbourga, a także w międzynarodowych konferencjach lekarskich i dozorach okrętów na Bałtyku. Po zakończeniu służby wojskowej wiele podróżował po świecie, przywożąc z tych podróży wiersze i filmy, które udostępniał w internecie.
Zbigniew Jabłoński jest autorem zbiorów wierszy „Pustynne Piaski”, Ginący Półwysep” , „Helskie Listopady”, „Wiersze Helskie” , „Rapsodia Gdyńska, „Jesteś Morze”, „Wierszem po falach” , a także książek pisanych prozą – „Przez Bałtyk po rekord świata” , „Notatnik głupiego palanta” i „Trafiony-zatopiony”.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.