Konkurs o niezłomnych

Historia, Pamięć, Tożsamość, Teraźniejszość

W Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko- Pomorskiej w Wejherowie odbył się rejonowy etap IV Wojewódzkiego Turnieju Wiedzy Historycznej ,,Historia, Pamięć, Tożsamość, Teraźniejszość”. Wzięło w nim udział 21 uczestników.

Organizatorami konkursu są: Szkoła Podstawowa im. Żołnierzy Niezłomnych w Pobłociu, Biuro Edukacji Gdańskiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, Gminny Dom Kultury w Lini, 7 Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej oraz Muzeum w Wejherowie.
Prezentacje uczniów oceniała komisja w składzie: Tadeusz Lech, Daniel Sieczkowski, Iwona Stenka i Alicja Dampc. Tegoroczna edycja konkursu poświęcona została życiu i działalności kapitana Adama Dedio. Uczniowie zmierzyli się z testem pisemnym, a drugą część turnieju stanowił konkurs recytatorski. Uczniowie oceniani byli w dwóch kategoriach: klasy IV-VI oraz klasy VII-VIII. Uczestnicy zmierzyli się z interpretacją tekstów m.in. Zbigniewa Herberta oraz Teresy Boguszewskiej, poświęconych żołnierzom niezłomnym.
W tym etapie łącznie wzięło udział 21 uczestników, a 20 z nich weźmie udział w finale konkursu. Wojewódzki finał konkursu odbędzie się już jutro, 21 lutego br. w Szkole Podstawowej im. Żołnierzy Niezłomnych w Pobłociu w gminie Linia w powiecie wejherowskim. Koordynatorem konkursu z ramienia Muzeum była Iwona Stenka.

 

Termin konkursu wybrano nieprzypadkowo. Już wkrótce, 1 marca obchodzić będziemy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Tego dnia oddamy hołd żołnierzom niezłomnym.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.