Kreatywna biblioteka

Majowy Tydzień Bibliotek, w całej Polsce przebiegający pod hasłem „Biblioteka przestrzenią dla kreatywnych”, w Wejherowie obfitował w ciekawe wydarzenia. Najważniejsze z nich to interaktywna lekcja w ramach projektu „Pasierbowa iskra poezji” oraz przedstawienie, promujące twórczość Aleksandra Majkowskiego w 75. rocznicę jego śmierci.

Tydzień Bibliotek pozwala w różnych formach pokazać zmiany, które zachodzą w tych placówkach. Nowoczesne, odpowiednio wyposażone i dostosowana do potrzeb użytkowników biblioteki ułatwiają nieograniczony kontakt z wiedzą, nauką, literaturą, nowymi mediami.

INTERAKTYWNA LEKCJA
Interaktywna lekcja, przygotowana przez Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Wejherowie odbyła się w ratuszu i była transmitowana na żywo przez internet. Poprowadziła ją dr Justyna Pomierska – z Katedry Polonistyki Stosowanej Uniwersytetu Gdańskiego. Tematem był odbiór poezji księdza Pasierba.
W lekcji wzięła udział tylko jedna klasa licealna, ale dzięki internetowej transmisji na żywo projekt „Pasierbowa iskra poezji”, przygotowany z okazji Roku Księdza Pasierba, powędrował do wielu szkół w kraju. Infrastruktura sali obrad wejherowskiego ratusza pozwoliła na wysoki poziom techniczny przekazu.
Dr Pomierska zaproponowała, ciekawe ćwiczenia na konkretnych wierszach. Dzięki bibliotecznemu projektowi „Pasierbowa iskra poezji” dotarła do najdalszych zakątków kraju!

SPEKTAKL MAJKOWSKIEGO
W Tygodniu Bibliotek w auli Gimnazjum nr 1 w Wejherowie zaprezentowano przedstawienie „Bôjka o zbójcu Czôrlińsczim” A. Majkowskiego, w reżyserii Eweliny Kuc oraz w wykonaniu członków Chóru Męskiego „Harmonia”. Widowisko odbyło się dzięki współpracy PiM Biblioteki Publicznej, Chóru Męskiego „Harmonia” oraz oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.
– Te trzy instytucje zjednoczyły się, aby promować twórczość Aleksandra Majkowskiego w 75. rocznicę jego śmierci – powiedziała Danuta Balcerowicz, dyrektor biblioteki.
Przed premierą głos zabrał prof. Jerzy Treder z Uniwersytetu Gdańskiego, wybitny specjalista z dziedziny języka i literatury kaszubskiej, mieszkaniec Wejherowa. Profesor przypomniał, że A. Majkowski, był postacią wyjątkową – lekarzem, działaczem społecznym i kulturalnym, pisarzem, poetą, dziennikarzem i dramaturgiem, a także liderem kultury kaszubskiej.
W spektaklu, w rolach głównych wystąpili: Ryszard Nalepka, Adam Hebel, Maciej Baran, Andrzej Kass, Bogusław Kaczmarek.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.