Ciekawostki z wejherowskich szkół

Spotkanie z samorządowcami

To nie była zwykła lekcja o samorządzie, ale rozmowa z przedstawicielami samorządów wejherowskich. W Szkole Podstawowej nr 6 im. Tadeusza Kościuszki w Wejherowie odbyła się debata poświęcona samorządności, podczas której na pytania uczniów odpowiadali: Arkadiusz Kraszkiewicz – zastępca prezydenta Wejherowa, Jacek Thiel – wicestarosta powiatu wejherowskiego i Paweł Formela – radny Wejherowa a także Piotr Litwin – dyrektor SP nr 6.
Debatę przygotowała i prowadziła Jolanta Arendt.
– Takie spotkania i dyskusje z młodzieżą, są dla nas bardzo ważne – powiedział Arkadiusz Kraszkiewicz, zastępca prezydenta Wejherowa. – Dzisiaj padło wiele pytań, często trudnych, ale świadczy to o tym, że młodzi ludzie interesują się sprawami miasta. Mimo młodego wieku, są bacznymi obserwatorami rzeczywistości.
Debatę poprzedziła przygotowana przez uczniów szkoły okolicznościowa inscenizacja z okazji setnej rocznicy Zaślubin Polski z Morzem i powrotu Pomorza do rzeczypospolitej.
Tego rodzaju debaty organizowane są w wejherowskiej „Szóstce” od kilku lat.

 

„Dziewiątka” w Erasmusie

Szkoła Podstawowa nr 9 im. Józefa Wybickiego w Wejherowie przystąpiła do realizacji projektu Erasmus+. Tytuł projektu to „Find my echo in you”, a tematem przewodnim jest pojęcie empatii. Krajami partnerskimi wejherowskiej szkoły są Turcja, Macedonia Północna i Bułgaria.
W ub. roku. dyrektor szkoły Olga Tomaszewska wraz z nauczycielkami Martą Dettlaff i Anną Korzonek wzięły udział w spotkaniu dotyczącym projektu w Turcji. Delegacja SP 9 zaprezentowała najważniejsze informacje o Polsce, a także o Wejherowie. Prezentując kulturę kaszubską dyrektor Olga Tomaszewska zaśpiewała „Kaszëbsczé nótë”.
Prezentacja „dziewiątki” sprawiła, że uczestnicy projektu zgodnie zadeklarowali chęć odwiedzenia Wejherowa i szkoły.
Oprócz warsztatów na temat empatii wejherowianie wzięli udział w warsztatach artystycznych – Sztuka „Ebru” (malowanie obrazu w wodzie). Gospodarze zorganizowali także wycieczkę do ciekawych miejsc, które są ważne pod względem historycznym i kulturowym.

 

Cała szkoła do Hymnu

Szkoła Podstawowa Zgromadzenia Sióstr Zmartwychwstania Pańskiego im. bł. Alicji Kotowskiej w Wejherowie zakwalifikowała się do konkursu „Do Hymnu“, organizowanego przez Narodowe Centrum Kultury, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Stowarzyszenia Iuvenales Cantores Lodziensis – pro Europe w Łodzi. Przesłuchanie konkursowe odbędzie się 27 lutego o godz. 10:20 w sali gimnastycznej. Będzie to wielkie patriotyczne święto w tej szkole – Humn zaśpiewają wspólnie wszyscy uczniowie klas 1-8.
W konkursie bierze udział 300 szkół z całej Polski, w tym jedna z Wejherowa.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.