Patriotyczna uroczystość

Zapal znicze na rondzie im. Żołnierzy Wyklętych

Z okazji Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych w Wejherowie odbędzie się uroczystość na rondzie, nazwanym Ich imieniem. Uroczystość pod hasłem „Zapal znicze dla Żołnierzy Wyklętych” zaplanowano 28 lutego 2020 r. o godz. 19:00.

Przypadający 1 marca Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych, ustanowiony przez Sejm RP w lutym 2011 roku, jest hołdem dla wszystkich naszych rodaków, którzy „z bronią w ręku lub w inny sposób” przeciwstawiali się dominacji sowieckiej nad Polską. Sejm uznał za „wyklętych” nie tylko żołnierzy z antykomunistycznej konspiracji zbrojnej powojennych oddziałów leśnych, ale tych, którzy uczestniczyli w szeroko rozumianym oporze społecznym przeciwko komunistycznemu systemowi.
Dlatego też w Wejherowie i wielu innych miejscach w kraju są uroczystości oraz znaki pamięci (np. nazwy ulic i rond) Polaków w tym Kaszubów, którzy cierpieli na wejherowskiej ziemi z rąk NKWD-UB z powodu obrony wiary, tradycji narodowej, niepodległego bytu Polski.
– Program wydarzenia, na które zerdecznie zapraszamy w piątkowy wieczór 28 lutego przewiduje prelekcję historyczną, występ słowno-muzyczny, składanie kwiatów i zniczy, a także odśpiewanie Hymnu Państwowego i modlitwę za Bohaterów – mówi radny Marcin Drewa, organizator wydarzenia.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.