Gwiazdy w Wejherowie

W Filharmonii Kaszubskiej w Wejherowie zagrał Waldemar Malicki i orkiestra pod dyrekcją Bernarda Chmielarza, a także znakomity krakowski wokalista Grzegorz Turnau. Pojawiły się tam gwiazdy Teatru Roma z Warszawy. W najbliższych dniach w nowym WCK zaśpiewa Stan Borys – legenda polskiej muzyki.

Wokalista, aktor, kompozytor oraz autor tekstów Stan Borys zaśpiewa dla wejherowskich fanów swoje największe przeboje. Choć utwory artysty powstały na przełomie lat 60. i 70. ubiegłego stulecia, do dziś możemy je usłyszeć w radiu i telewizji. Takie utwory jak „Anna”, „Studnia bez wody” czy „Jaskółka uwięziona” stały się przebojami.
Stan Borys rozpoczął swoją karierę w 1958 r. w Rzeszowie. W 1964 r. założył Teatrzyk Poezji „Symbol”, w następnych latach był wokalistą zespołów „Blackout”, „Pesymiści” oraz „Bizony”. W 1970 r. rozpoczął karierę solową, zdobywając nagrody na międzynarodowych festiwalach m.in. w Rennes i Atenach. W 1973 r. za utwór „Jaskółka uwięziona” otrzymał Grand Prix XIII Międzynarodowego Festiwalu Piosenki w Sopocie. W latach 1972-1974 współpracował z zespołem „Niebiesko –Czarni” przy realizacji rock opery „Naga”, a także oratorium „Zagrajcie nam dzisiaj wszystkie srebrne dzwony”.
Pod koniec 1975 r. piosenkarz wyjechał do Chicago, gdzie koncertował z polskimi i zagranicznymi muzykami. W Polsce pojawił się ponownie w roku 1991, na XXVIII Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu.
Artysta wydał 10 albumów i ponad 20 singli . Ostatni album zatytułowany „Znieczulica” ukazał się w 2007 r.
W Wejherowie usłyszymy go 26 maja w Filharmonii Kaszubskiej. P.R.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.