Nowe opłaty za odpady w Wejherowie Co jest lepsze: 28 zł od mieszkańca czy 1,17 (1,05) zł za 1m2 mieszkania?

Przed takim dylematem stanął Prezydent i wejherowscy radni podejmując 17.12.2019 r. decyzję o nowych stawkach opłat za odbiór odpadów od 1 marca br. Tak jak w całej Polsce, wzrost kosztów wywozu śmieci w Wejherowie był nieunikniony. Ostatecznie wybrano u nas metodę naliczania opłat od liczby metrów kwadratowych z ograniczeniem wielkości lokalu i modyfikacjami chroniącymi małe 1- i 2-osobowe gospodarstwa domowe.

Dzięki nowej metodzie za odpady zapłacą przede wszystkim te osoby, które dotychczas unikały płacenia za swoje śmieci i to one najwięcej stracą na wprowadzonej zmianie. W efekcie, dzięki dodatkowym pieniądzom od dotychczas nie płacących, możliwe jest ograniczenie wzrostu kosztów płaconych przez pozostałych mieszkańców.

Która metoda jest lepsza?

Obecnie stawka za odpady wynosi 16 zł od osoby na miesiąc. Gdyby pozostać w Wejherowie przy dotychczasowej metodzie naliczania opłat od liczby osób, to stawka od 1 marca 2020 r. musiałaby wynieść 28 zł od osoby na miesiąc, gdyż taka kwota pokryłaby koszty wywozu. Aby odpowiedzieć sobie na pytanie, która metoda jest lepsza, należy przyjętą przez Radę Miasta stawkę 1,17 zł za 1m2 powierzchni lokalu miesięcznie (1,05 zł w przypadku kompostowania) porównywać z rozważaną stawką 28 zł od osoby, gdyż to była alternatywa. Uwzględniając oczywiście wprowadzane od 1 marca mniejsze stawki dla 1- i 2-osobowych gospodarstw domowych. Każdy może wyliczyć dla siebie, co mu się bardziej opłaca – porównanie prezentujemy w tabeli.
Każda metoda naliczania opłat ma swoje wady i zalety, nie ma idealnej. Oczywiście wszystkie wyżej podane stawki dotyczą odpadów segregowanych, w przypadku braku segregacji koszty są 2 razy wyższe.

Nie będzie oszukiwania

W sytuacji wzrostu kosztów szczególnie ważne jest, aby nikt nie unikał płacenia, gdyż to jest niesprawiedliwe. Dlaczego jedni mają płacić za drugich?
Niestety. obecnie za swoje odpady nie płaci ok. 9 tys. osób – prawie 20% mieszkańców Wejherowa, którzy nie zgłaszają siebie do naliczenia opłaty. Urząd nie ma administracyjnych możliwości zweryfikowania faktu zamieszkiwana. Przepisy nie dają gminom uprawnień śledczych, aby sprawdzić kto w rzeczywistości mieszka w danym lokalu. Urzędnicy nie mogą przeszukiwać mieszkań. W efekcie urzędy muszą bazować na składnych deklaracjach przez mieszkańców, które nie zawsze są zgodne z prawdą.
Natomiast nowa metoda naliczania opłat od powierzchni lokalu mieszkalnego jest prosta i skuteczna. Nie pozwala też na oszukiwanie, gdyż Urząd dysponuje pełnymi danymi na temat nieruchomości i nikt nie ukryje metrów kwadratowych swojego mieszkania czy domu.
Najwięcej stracą ci co nie płacili
Dziś ci mieszkańcy, którzy uczciwie płacą za śmieci, składają się ma tych co nie płacili. Obrazowo to 20 zł z każdych 100 zł zapłaconych za wywóz. Po 1 marca 2020 roku to się radykalnie zmieni. Opłaty będą powszechne dla wszystkich. W efekcie dzięki dodatkowym pieniądzom od dotychczas nie płacących, możliwe jest ograniczenie wzrostu kosztów płaconych przez pozostałych mieszkańców.

Wzrost kosztów jest nieunikniony

Jest to – jak wiemy – duży problem ogólnopolski. Wyższe koszty odbioru odpadów są niezależne od Urzędu Miejskiego. Składają się na nie: zwiększenie ilości odpadów od mieszkańców, znaczny wzrost opłaty na składowisku odpadów ustalanej przez ministerstwo, powszechny wzrost kosztów w gospodarce, nowe obowiązki dotyczące segregacji odpadów – konieczność zbierania dodatkowej frakcji bio, rosnące koszty zagospodarowania wysegregowanych surowców, wyższe wymagania ekologiczne zgodnie z przepisami Unii Europejskiej.
Zgodnie z przepisami system musi być finansowo zbilansowany. Oznacza, to, że jeśli rosną koszty, muszą też wzrosnąć stawki za odpady.

 

PAMIĘTAJ O DEKLARACJI!

Do dnia 15.02.2020 r. właściciele nieruchomości zobowiązani są do złożenia nowej deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
Za wspólnoty mieszkaniowe i spółdzielnie mieszkaniowe deklarację do urzędu składają Administratorzy bądź Zarządcy wspólnot.
Link do deklaracji na stronie internetowej Urzędu Miejskiego w Wejherowie:
https://bip.wejherowo.pl/strony/9341.dhtml

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.