Rozpoczął się rok Lecha Bądkowskiego

Otwarcie wystawy i promocja książki

24 stycznia, dokładnie w 100. rocznicę urodzin Lecha Bądkowskiego, w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie zainaugurowano obchody jubileuszu na Pomorzu. Inaugurację uświetnił wernisaż wystawy pt. „Działalność literacka i społeczna Lecha Bądkowskiego (1920-1984)” oraz promocja książki autorstwa córki pisarza Sławiny Kosmulskiej pt. „(Nie)znane życie figuranta Lecha Bądkowskiego”.

Sławina Kosmulska i kuratorzy wystawy. Fot. Leszek Spigarski
Sławina Kosmulska i kuratorzy wystawy. Fot. Leszek Spigarski

Tłumnie przybyłych gości z senatorem RP Kazimierzem Kleiną oraz starostą powiatu wejherowskiego Gabrielą Lisius na czele, przywitał dyrektor Muzeum – Tomasz Fopke.
Od 1991 r. Szkoła Podstawowa w Luzinie nosi imię Lecha Bądkowskiego, z tej okazji przygotowano występ dzieci z tej placówki. Jej dyrektor Dariusz Rompca przybliżył uczestnikom spotkania działalność oraz osiągnięcia szkoły.
Podczas promocji wydawnictwa przeprowadzono wywiad z autorką książki Sławiną Kosmulską, który moderowała Zuzanna Szwedek-Kwiecińska, pisząca pracę doktorską na temat pisarza. Wydawcami książki pt. „(Nie)znane zycie figuranta Lecha Bądkowskiego” są: Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku oraz Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie.
Ważną częścią obchodów 100-lecia urodzin pisarza jest wystawa, prezentująca interesujące pamiątki, przekazane do zbiorów Muzeum przez córkę – Sławinę Kosmulską w 2017 r. Wśród prezentowanych eksponatów znajduje się biurko Lecha Bądkowskiego, jego maszyna do pisana, pamiątki z czasów wojny jak również cenne archiwalia, fotografie, maszynopisy, rękopisy wypożyczone z Biblioteki Gdańskiej PAN, Europejskiego Centrum Solidarności oraz ze zbiorów rodzinnych.
Kuratorami wystawy są: Benita Grzenkowicz-Ropela, Zuzanna Szwedek-Kwiecińska i Maciej Kurpiewski (wszyscy na zdjęciu poniżej, w głębi).
Ekspozycja będzie czynna do końca bieżącego roku.
B.G-R

Lech Bądkowski – żołnierz kampanii wrześniowej i Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, „cichociemny”, pisarz, publicysta, działacz społeczny, twórca współczesnej myśli obywatelskiej, działacz solidarnościowy, sygnatariusz Porozumień Sierpniowych. Dla Kaszubów zawsze pozostanie w pamięci jako jeden z inicjatorów powołania Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, tłumacz na język polski epopei kaszubskiej „Żëcé i przigodë Remusa” i aktywny regionalista, propagujący w swej twórczości wątki kaszubskie.
Lech Bądkowski urodził się 24 stycznia 1920 r. w Toruniu, a zmarł 24 lutego 1984 r. w Gdańsku. Wywodził się z pomorskiego rodu Bądkowskich herbu Leliwa, zaangażowanego w działalność niepodległościową na Pomorzu.
Podczas II wojny światowej przyszły pisarz i społecznik walczył m.in. w bitwie nad Bzurą, dowodził plutonem Samodzielnej Brygady Strzelców Podhalańskich w walkach o Narwik, był żołnierzem Samodzielnej Brygady Spadochronowej, walczył we Włoszech i latał z pomocą dla powstańców warszawskich. Był bitnym żołnierzem, skoczkiem spadochronowym, dzielnym marynarzem i komandosem.
W 1946 roku wrócił do Polski, ukończył Wyższą Szkołę Handlu Morskiego oraz nauki polityczne na Uniwersytecie Łódzkim. Był członkiem Związku Literatów Polskich, prezesem Oddziału Gdańskiego tej organizacji, współzałożycielem i działaczem Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskie, działaczem „Solidarności”. L. Badkowski to przede wszystkim pisarz, autor opowiadań, powieści, szkiców historycznych, bajek, dramatów; publicysta oraz tłumacz z języka kaszubskiego. Propagator kultury, literatury i tradycji kaszubskich.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.