Obchody 100-lecia powrotu Pomorza do Rzeczypospolitej

Koncert w Filharmonii i Prezydent RP na rynku.

Na pamiątkę wyjątkowego i przełomowego w naszej historii wydarzenia, jakim były symboliczne Zaślubiny Polski z Morzem 10 lutego 1920 w Pucku, wieńczące powrót Pomorza do Rzeczypospolitej, w Filharmonii Kaszubskiej w Wejherowie 11 lutego br. odbędzie się uroczysty koncert, organizowany przez Marszałka Pomorskiego.

Podczas tego artystycznego wydarzenia z udziałem Leszka Możdżera, Agnieszki Duczmal, Mirosława Baki i Polskiej Filharmonii Bałtyckiej zaprezentowana zostanie światowa prapremiera utworu skomponowanego specjalnie na tę okazję.
Dzień wcześniej, 10 lutego o godz. 16.30 na Placu Jakuba Wejhera zaplanowano uroczystość, na której swój udział zapowiedział Prezydent RP Andrzej Duda.
Odbędzie się tam widowiskowa rekonstrukcja powitania wojsk gen. Józefa Hallera wjeżdżających do Wejherowa w 1920 roku. Polskich żołnierzy witali nie tylko mieszkańcy oraz władze miasta i powiatu, ale również sam Antoni Abraham, nazywany królem Kaszubów.

Koncert w Luzinie

Wójt Gminy Luzino zaprasza w najbliższą sobotę 8 lutego o godzinie 18.45 do kościoła pw. św. Wawrzyńca. Odbędzie się tam koncert patriotyczny z okazji 100-lecia Zaślubin Polski z Morzem.
W koncercie wystąpią: Chór Lutnia pod dyrekcją Tomasza Fopke, Orkiestra Dęta pod batutą Wojciecha Brzozowskiego, przy akompaniamencie Ryszarda Borysionka.

Spotkanie z muzyką w Muzeum

Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie zaprasza jutro, 7 lutego o godz. 18.00 na koncert z cyklu „Spotkania z muzyką Kaszub”, zatytułowany „A morze Polsce od stalat przëgriwô, spiéwô, szëmi…”
Program okolicznościowej wieczornicy, związanej z 100. rocznicą zaślubin Polski z Bałtykiem, wypełnią kompozycje Feliksa Nowowiejskiego, Zygmunta Moczyńskiego, Feliksa Rybickiego, Edwina Rymarza, Marii Boszke, Jana Trepczyka, Władysława Kirsteina, wiersze Bernarda Sychty, Mariana Selina oraz obszerne fragmenty przemówienia ks. Józefa Wryczy, wygłoszonego 10 lutego 1920 r. w Pucku.
W koncercie wystąpią: Zbigniew Jankowski – narrator, Gabriela Kleban – sopran, Karolina Borowczyk – mezzosopran, Adam Brusznicki – tenor, Dominik Mazan – bas-baryton, Maja Miro-Wiśniewska – flet, Weronika Kulpa – wiolonczela, Witosława Frankowska – fortepian oraz słowo o muzyce. Koncert dofinansowano przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Powiat Wejherowski. Wstęp wolny.

Spektakl w bibliotece

W Powiatowej Bibliotece Publicznej w Wejherowie (ul. Dworcowa 7) odbędzie się spotkanie z żywą historią na 100-lecie historycznych zaślubin Polski z Bałtykiem oraz dla upamiętnienia pierwszego pobytu Stefana Żeromskiego nad morzem. Biblioteka zaprasza 10 lutego br. o godz. 16.00 na spektakl w wykonaniu grupy poetycko-teatralnej „Pod Sową” przy współpracy ze Stowarzyszeniem Wejherowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.