Od metalowych drzwi po myjnie samochodowe

W przyszłym roku minie 30 lat od momentu, kiedy wejherowianin Gerard Pobłocki założył własne przedsiębiorstwo usługowe. W tym samym roku 1984 został członkiem wejherowskiego Cechu Rzemiosł, w którym pełnił różne funkcje. Obecnie Gerard Pobłocki jest członkiem Zarządu Powiatowego Cechu Rzemiosł Małych i Średnich Przedsiębiorstw – Związek Pracodawców.

Pochodzący z kaszubskiej wsi Gerard Pobłocki mieszka od wielu lat w Wejherowie, ale jego firma, zajmująca się ślusarstwem i obróbką metali, znajduje się na terenie gminy Luzino.
Zakład ŚLUSPORG Usługi Ogólno-Ślusarskie m.in. buduje hale magazynowe z metalowych elementów, stawia konstrukcje z tablicami reklamowymi, takie jak reklama świetlna przy rondzie na skrzyżowaniu ul. Sobieskiego i Sienkiewicza w Wejherowie. Tę konstrukcję zbudowała właśnie firma pana Gerarda.
Myjnie samochodowe w Wejherowie i Redzie to również realizacja ślusarskiego zakładu usługowego Gerarda Pobłockiego oraz jego brata, Romana Pobłockiego.

WSPÓLNIE Z BRATEM
– Na ogół podejmuję się zleceń wspólnie z bratem Romanem, również rzemieślnikiem i właścicielem firmy ślusarskiej – mówi Gerard Pobłocki. – Razem wykonujemy nasze usługi i dzięki temu możemy się podejmować bardziej skomplikowanych prac. Pracujemy głównie na terenie powiatu wejherowskiego, a czasem w innych miejscowościach Pomorza.
Początki działalności rzemieślniczej wyglądały nieco inaczej. Zakład pana Gerarda wykonywał metalowe drzwi i okna, których teraz już się nie stosuje.
– Robiliśmy również bramy garażowe, ocieplane , wykończone blachą – dodaje rzemieślnik. Teraz na ogół zajmujemy się konstrukcjami i obiektami z metalu, ale bywają też inne zlecenia.

MŁODZIEŻ SIĘ UCZY i pracuje
Doświadczenia, zdobywane przez wiele lat sprawiają, że Gerard Pobłocki wie o swoim fachu wszystko. Dlatego teraz szkoli uczniów, kierowanych do jego firmy przez Powiatowy Cech Rzemiosł. Przekazuje im wiedzę i umiejętności.
Nie wszyscy spełniają oczekiwania mistrza, ale niektórzy podopieczni są zdolni, szybko się uczą, a potem bardzo dobrze radzą sobie na rynku pracy. Młodzież trafia do tego i innych zakładów rzemieślniczych z Niepublicznej Szkoły Rzemiosła w Wejherowie.
– Bardzo dobrze, że powstała ta placówka, to jedno z ważnych osiągnięć naszego Cechu – mówi Gerard Pobłocki, wyraźnie dumny z wejherowskiej organizacji rzemieślniczej.

W POLSCE I W NIEMCZECH
Zanim pan Gerard został rzemieślnikiem pracował wiele lat w Gdyńskim Przedsiębiorstwie Budownictwa Przemysłowego, od którego rozpoczął swoją drogę zawodową. Pracując w tym zakładzie, wyjechał do niemieckiego miasta Schwedt nad Odrą, gdzie zdobywał doświadczenia i zarabiał pieniądze na własną firmę.
Działalność produkcyjna lub usługowa w latach osiemdziesiątych czy dziewięćdziesiątych wymagała cierpliwości i specyficznych zdolności. Przede wszystkim brakowało materiałów i narzędzi, które trzeba było z trudem zdobywać.

KONKURENCJA I NIEPEWNOŚĆ
– Teraz materiałów jest pod dostatkiem, nie brakuje nowoczesnego sprzętu, ale rzemieślnicy i przedsiębiorcy mają niestety inne problemy – mówi Gerard Pobłocki. – Silna konkurencja, przetargi, zaniżanie cen, gąszcz niezrozumiałych przepisów – to wszystko nie ułatwia nam życia. Trzeba zabiegać o klienta, ale najgorsze jest poczucie niepewności. Moim zdaniem w mediach niepotrzebnie zbyt dużo mówi się o kryzysie. Ludzie obawiają się inwestować, kupować i korzystać z usług, a to też spowalnia gospodarkę.
Mimo tych obaw, rzemieślnicy starają się pokonywać trudności. Zrzeszeni w Cechu Rzemiosł, wymieniają się doświadczeniami i wspierają. Korzystają też ze spotkań i szkoleń, bo zawsze warto się uczyć i rozwijać, nie spoczywając na laurach.

SAMORZĄD I ZŁOTA ODNAKA
Gerard Pobłocki był radnym Wejherowa, a także członkiem Zarządu Miasta Wejherowa.
W kwietniu tego roku za aktywną działalność w Powiatowym Cechu MiŚP – ZW w Wejherowie, Gerard Pobłocki otrzymał Złotą Odznakę „Rzemiosło za Zasługi”.
Pan Gerard jest żonaty, ma troje dorosłych dzieci, które już skończyły studia i pracują. Wybrały jednak inną drogę zawodową, niż ich ojciec.
Anna Kuczmarska

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.