Kochał Kaszuby

Pożegnanie Leona Wesserlinga

Odszedł znany i zasłużony wejherowianin Leon Wesserling, o którego pasji pisaliśmy prawie pięć lat temu, w czerwcu 2015 roku. Pan Leon był kronikarzem Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Wejherowie i temu zajęciu poświęcał najwięcej czasu.

Kiedy pozwalało na to zdrowie, Leon Wesserling kilka godzin dziennie poświęcał przeglądaniu gazet i stron internetowych, przygotowywaniu zdjęć i opisów oraz umieszczaniu materiałów w grubych albumach. Robił to rzetelnie, z wielką starannością i pasją.
Od 1990 roku L. Wesserling opracował 15 tomów kroniki wejherowskiego oddziału ZK-P oraz 9 tomów zatytułowanych „Pisali o nas”, zwierających artykuły prasowe. Większość tomów zostało zeskanowanych w Bibliotece Publicznej w Bolszewie, a także umieszczonych w internetowych zbiorach Bałtyckiej Biblioteki Cyfrowej. Można je znaleźć na stronie: www.bibliotekacyfrowa.eu/dlibra/
– Tworzenie kroniki nie jest wcale łatwe, ale to fascynujące zajęcie, które wciągnęło mnie całkowicie Odkryłem w sobie duszę historyka i dokumentalisty – mówił pan Leon. – Musiałem nauczyć się obsługiwać komputer, który wcześniej był dla mnie tajemnicą, który teraz nie wyobraża sobie pracy bez korzystania z internetu.
Kronikarz nie wyobrażał sobie bezczynności. Wyznawał maksymę „toczący się kamień mchem nie obrasta. Odprężeniem od komputera i kroniki było dla niego malowanie. Tę pasję dzielił z żoną Ludwiką, malarką i hafciarką kaszubską.
Oboje malowali w domu oraz na spotkaniach Stowarzyszenia Plastyków im. Stefana Lewińskiego przy Zrzeszeniu Kaszubsko-Pomorskim w Wejherowie.
Leon Wesserling był wejherowianinem z kaszubskimi korzeniami, od 1993 roku członkiem wejherowskiego partu Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, w którym pełnił funkcje skarbnika, członka Zarządu, gospodarza domu, no i kronikarza.
– Cieszę się, że mogę prowadzić działalność na rzecz pielęgnowania i promowania tradycji oraz kultury kaszubskiej. Jestem Kaszubą, kocham ten region, język, kulturę i sztukę – mówił pan Leon.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.