Polsko-niemiecki projekt „Zachować Pamięć”

Tematem tygodniowego spotkania polskiej i niemieckiej młodzieży była wspólna historia, zwłaszcza czas II wojny światowej. Poznając przeszłość, młodzież może lepiej zrozumieć obecną sytuację w Europie i na świecie. W ramach projektu, realizowanego m.in. w Wejherowie odbyła się wymiana pomiędzy niemieckimi uczniami Arnold-Gymnasium w Neustadt koło Coburga oraz wychowankami Powiatowego Zespołu Placówek Oświatowo-Wychowawczych w Wejherowie.

Projekt jest realizowany w ramach wieloletniego partnerstwa między Heiner Janik Haus koło Monachium oraz DMK w Gdańsku, a także PZPOW w Wejherowie. To kontynuacja majowego spotkania młodzieży w Niemczech. Celem przedsięwzięcia było skonfrontowanie młodych ludzi z historią II wojny światowej.
Organizatorom projektu zależało na przekonaniu młodych ludzi, że można się uczyć z przeszłości, aby stworzyć lepszą i teraźniejszość. Aby poznać nawzajem kulturę, język i codzienne życie swoich kolegów i koleżanek z wymiany (większość uczestników projektu poznała się już w maju br.). zorganizowano animacje i gry integracyjne, warsztaty i wizyty w miejscach pamięci narodowej.
Uczestnicy mieli okazję odwiedzić Muzeum II Wojny Światowej, Muzeum Stutthof oraz Lasy Piaśnickie. Nie zabrakło okazji do relaksu, m.in. podczas wizyty w Aquaparku w Redzie.
W Starostwie w Wejherowie młodzież podziękowała staroście wejherowskiemu Gabrieli Lisius za wsparcie, wręczając oraz pamiątkowe fotoalbumy z udziału w poprzednich projektach.
Projekt współfinansowany był przez Powiat Wejherowski, Dom Pojednania i Spotkań im. M. Kolbego w Gdańsku oraz Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży. Koszt całkowity projektu wyniósł 111 tys. zł., a wkład powiatu wejherowskiego to 14 400 zł. Koordynatorami projektu są: Mariola Błaszczuk – wicedyrektor PZPOW w Wejherowie i Jakub Garsta – koordynator projektów międzynarodowych i tłumacz.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.