„Śmiech na bis” w Filharmonii Kaszubskiej

XIV Ogólnopolski Przegląd Małych Form Teatralnych im. Adama Luterka

W Filharmonii Kaszubskiej 14 i 15 listopada można było obejrzeć kilkanaście ciekawych i różnorodnych przedstawień w ramach Ogólnopolskiego Przeglądu Małych Form Teatralnych im. Adama Luterka, organizowanego przez liceum „Sobieskiego” i WCK od 1998 r. Jak co roku, do Wejherowa zjechały znakomite grupy teatralne z całej Polski.

Uroczystego otwarcia przeglądu, zatytułowanego w tym roku „Śmiech na bis” dokonali: zastępca prezydenta Arkadiusz Kraszkiewicz, starosta Gabriela Lisius, dyrektor Wejherowskiego Centrum Kultury Jolanta Rożyńska oraz dyrektor LO im. Króla Jana III Sobieskiego Katarzyna Bojke.
Przegląd rozpoczął się od żartobliwego spektaklu opartego na tekstach Doroty Masłowskiej w wykonaniu Teatru „Prawie Lucki” działającego pod opieką Edyty Łysakowskiej-Sobiczewskiej. Miłą niespodzianką były życzenia słynnej wejherowskiej pisarki przesłane do uczestników OPMFT. Przez dwa dni publiczność i jurorzy obejrzeli 16 spektakli amatorskich zespołów teatralnych, brało udział m.in. w spotkaniu integracyjnym, koncercie piosenek J.Kofty, w warsztatach ze śmiechoterapii, kostiumu teatralnego i budowania scenariusza.
– Cieszymy się, że tylu pasjonatów teatru pojawiło się na przeglądzie, choć ten rok był trudny dla szkół – powiedziała Edyta Łysakowska-Sobiczewska. – Szczególne podziękowania należą się więc nauczycielom, którzy przygotowali z młodzieżą spektakle i poświęcili swój wolny czas na wspólną biesiadę teatralną. W przyszłym roku XV edycja OPMFT. Chcemy nadać tej imprezie szczególnie uroczysty charakter, m.in. wydając publikację ilustrującą historię przeglądów. Sporo pracy przed nami, więc już teraz zaczynamy przygotowania. A w grudniu zapraszamy na XIV Konferencję Literacką, realizującą hasło tegorocznego spotkania teatralnego „Śmiech na bis”.

 

Wyniki konkursu

Jury w składzie: Aneta Todorczuk, Grzegorz Sierzputowski i Michał Stachowski postanowiło nie przyznawać nagrody Grand Prix ze względu na różnorodność estetyki prezentowanych spektakli i przyznać 3 równorzędne nagrody w wysokości 2000 zł każda następującym zespołom:
• Teatr Collegium Gedanense z Gdańska za profesjonalne podejście do postaci dramatu, poruszające aktorstwo i reżyserię spektaklu (nagroda ufundowana przez Prezydenta Wejherowa Krzysztofa Hildebrandta)
• Teatr „Kompromisu nie będzie” z Sopotu za odwagę, śmiałe aktorstwo i poczucie humoru (nagroda ufundowana przez Starostę Powiatu Wejherowskiego Gabrielę Lisius)
• Teatr „MGAP” z Lublina za wyobraźnię, zespołowość i poczucie abstrakcji (nagroda ufundowana przez Stowarzyszenie Absolwentów I LO w Wejherowie).
Wyróżnienie w wys. 500 zł otrzymał Teatr Szkolny „Zdziesiątkowani” z Gdyni za stworzenie atmosfery dobrej zabawy, dystans i poczucie humoru. Ponadto przyznano dwie nagrody aktorskie w wysokości 500 zł: Monice Chybowskiej i Krzysztofowi Maikowi. Michał Stachowski postanowił wyróżnić za ciekawe głosy Natalię Skwirę i Pawła Grotha („Nowy Teatr Jedynka” z Gdańska).
Młodzieżowe jury w składzie: Julia Potrykus, Julia Rutkowska, Maciej Bartecki przyznało nagrodę główną spektaklowi „Caramba” Teatru „Kompromisu nie będzie”. Poza tym nagrody otrzymali: Teatr Collegium Gedanense i Teatr MGAP, a nagrody specjalne: Anna Papuga (Tarnów) i Zespół Teatru Szkolnego „Zdziesiątkowani”. Nagrody te zostały ufundowane przez Radę Rodziców I LO oraz Alior Bank.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.