Święto Niepodległości

Powiatowo-miejskie obchody rocznicy odzyskania Niepodległości zainaugurowała uroczysta akademia w Szkole Podstawowej nr 5, która odbyła się 10 listopada br. Wspaniały (jak co roku) program artystyczny przygotowali nauczyciele i uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5, orkiestra Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Wejherowie pod batutą Tomasza Winczewskiego oraz Szkoła Muzyczna Yamaha i Szkoła Sióstr Zmartwychwstanek w Wejherowie.

Uroczystość z okazji Święta Niepodległości odbyła się również w Przedszkolu Samorządowym nr 2 im. Kubusia Puchatka.
W Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie odbył się I Ogólnopolski Konkurs Poezji Patriotycznej „O miecz Jakuba Wejhera” (zdjęcie poniżej z lewej), w którym I miejsce zajął Krzysztof Martwicki. Zwieńczeniem obchodów święta 11 Listopada w Wejherowie był Maraton Pieśni Patriotycznej (zdjęcie poniżej z prawej), który odbył się po raz szósty. Obok Muzeum PiMK-P zorganizowali go: Stowarzyszenie Miłośników Muzyki oraz Fundacja im. ks. Sedlaka. Ponad 200 osób przez cztery godziny wyśpiewało 68 pieśni po polsku i kaszubsku. Brawo!

 

Narodowe Święto Niepodległości upamiętnia odzyskanie przez Polskę niepodległości 11 listopada 1918 roku, po 123 latach zaborów. Pomorze, Wejherowo i powiat wejherowski dłużej czekało na wolność. Traktat wersalski z 28 czerwca 1919 roku, ratyfikowany 10 stycznia 1920 roku w Paryżu, przyznał Pomorze Polsce. Przypieczętowaniem wolności naszego regionu były symboliczne zaślubiny Polski z morzem 10 lutego 1920 roku w Pucku. Tego dnia Błękitna Armia generała Józef Hallera wkroczyła m.in. do Wejherowa.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.