Ważna wystawa na rynku

„Śmierć za Niepodległą” to tytuł ciekawej i ważnej wystawy, którą do końca listopada można oglądać na pl. Jakuba Wejhera. Ekspozycję, poświęconą Polakom zamordowanym przez Niemców na Pomorzu w latach 1939-1940 przygotowało Muzeum Piaśnickie w Wejherowie.

Wystawę zorganizowano z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. 80 lat temu doszło również do niemieckiej zbrodni w Piaśnicy, gdzie jesienią 1939 roku oraz wiosną 1940 roku rozstrzelano około 12 tys. ludzi. Wśród ofiar tej tragedii, ale również egzekucji w wielu innych miejscach naszego powiatu i Pomorza byli przedstawiciele polskiej i pomorskiej inteligencji – w tym wybitni, zdolni mieszkańcy Wejherowa oraz powiatu wejherowskiego.
Bohaterowie wystawy, a jest ich 25, mieli bogaty dorobek w pracy zawodowej oraz w działalności politycznej i społecznej. Odegrali ważną rolę w dwudziestoleciu międzywojennym w młodej odrodzonej Polsce. Na planszach możemy przeczytać, czego dokonali, zanim zginęli za Niepodległą Ojczyznę.
Jest wśród nich m.in. bł. Siostra Alicja Kotowska i burmistrz Wejherowa Teodor Bolduan, nauczycielki (siostry) Stanisława Panek i Kazimiera Panek, ks. Edmund Roszczynialski, nadleśniczy Roman Kuniewski i wielu innych.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.