Ewangelia św. Marka

W XIII Wojewódzko-Metropolitalnym Konkursie Biblijnym im. Sł. Bożego Kard. Augusta Hlonda wzięło udział ponad 60 tysięcy dzieci i młodzieży z całego Pomorza. Laureaci etapów rejonowych wzięli udział w finale w Rumi, gdzie odbyło się również uroczyste zakończenie konkursu i wręczenie nagród.

Kościół pw. Najświętszej Marii Panny Wspomożenia Wiernych księży salezjanów w Rumi co roku jest miejscem podobnej uroczystości. Nic dziwnego, skoro inicjatorami i organizatorami konkursu są właśnie rumianie, działający w Akcji Katolickiej przy wspomnianej parafii.
Obecnie konkurs organizowany jest przez Diecezjalny Instytut Akcji Katolickiej Archidiecezji Gdańskiej oraz jej oddziały parafialne, przy współudziale katechetów. Konkurs jest umieszczony w Wojewódzkim Kalendarzu Imprez Kuratorium Oświaty w Gdańsku.
W tym roku współorganizatorem Konkursu była Fundacja ”SŁOWO”, a tematem rywalizacji dzieci i młodzieży była Ewangelia wg św. Marka.
Uczniowie, którzy najlepiej poradzili sobie z konkursowymi pytaniami na temat Pisma Świętego, otrzymali od organizatorów dyplomy i nagrody rzeczowe. Wyróżniono również najmłodszych uczestników konkursu plastycznego.
Nagrody wręczali m.in. ks. arcybiskup Tadeusz Gocłowski, który od wielu lat patronuje temu konkursowi, ks. dziekan Włodzimierz Kozłowski, ks. proboszcz Kazimierz Chudzicki, asystent kościelny Akcji Katolickiej w Gdańsku – ks. prałat Piotr Toczek, prezes Akcji Katolickiej – Jerzy Karpiński, burmistrz Rumi Elżbieta Rogala-Kończak i fundator nagród z ramienia Fundacji „Słowo” – Grzegorz Szalewski.
Biskup senior, ks. T. Gocłowski podkreślił, jak wielkie znaczenie ma Pismo Święte, które zawiera informacje o człowieku i o Bogu, a także o relacjach między Bogiem i ludźmi. Znajomość Biblii, jej regularne czytanie, jest bardzo ważne dla wszystkich wiernych.
Wśród wielu laureatów konkursu, których nazwiska można znaleźć na stronie internetowej: ak.rumia.pomorskie.pl nie brakuje uczniów z Wejherowa i powiatu wejherowskiego.
Oprawę artystyczną konkursu przygotowali i wykonali uczniowie Salezjańskiego Liceum Ogólnokształcącego w Rumi, przygotowani pod kierunkiem Wiesławy Klawiter i Anny Bronowickiej.

Karolina Sidor z Gdyni odbiera z rąk ks. abpa Tadeusza Gocłowskiego nagrodę za I miejsce w kat. szkół ponadgimnazjalnych.
Karolina Sidor z Gdyni odbiera z rąk ks. abpa Tadeusza Gocłowskiego nagrodę za I miejsce w kat. szkół ponadgimnazjalnych.

Największy konkurs w Polsce
Pierwszy Konkurs Biblijny odbył się w roku szkolnym 2001/2002 w Rumi i objął zasięgiem tylko szkoły rumskie. W kolejnych edycjach rozszerzał swój zasięg i od kilku lat obejmuje całe województwo pomorskie, a także Tucholę.
Liczba uczestników przekroczyła już 60 tysięcy dzieci i młodzieży. To jeden z największych konkursów w Polsce.
Konkurs ma na celu pogłębienie znajomości i upowszechnianie wśród dzieci i młodzieży Starego i Nowego Testamentu.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.