Aktywni seniorzy podróżują

Kombatanci i słuchacze WUTW wyruszyli śladem ciekawych historycznych miejsc

Z podróży historycznej do Kołobrzegu, Poczdamu, Berlina i Szczecina, w ramach cyklu „Ocalić od zapomnienia”, powrócili członkowie wejherowskiego Oddziału Związku Inwalidów Wojennych RP oraz seniorzy ze Stowarzyszenia Wejherowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

 

Uczestnicy wycieczki zwiedzili mnóstwo ciekawych miejsc.
Wojsko i morze
W Kołobrzegu zobaczyli m.in. Muzeum Oręża Polskiego z bogatą kolekcją mundurów i sprzętu Wojska Polskiego. Odwiedzili także zabytkowy ratusz i imponującą katedrę. Podczas spaceru wzdłuż ujścia Parsęty do morza i po bulwarze nadmorskim pozowali do zdjęć przy latarni morskiej i pomniku zaślubin z morzem. Uwagę podróżników zwrócił pomnik kontradmirała Stanisława Mieszkowskiego, byłego dowódcy Floty, który po sfingowanym procesie stalinowskim, został skazany na śmierć w 1952 roku. Odwiedzili też Ogrody Hortulus w Dobrzycy.
Królewska
rezydencja
W Poczdamie seniorzy zwiedzili zespół parkowo-pałacowy Sanssouci, dawną letnią rezydencję królów Prus i Brandenburgii, gdzie na obszarze blisko 300 ha znajduje się 7 pałaców i ponad 72 km ścieżek parkowych. Odwiedzili Pałac Cecilienhof, gdzie w dniach 17 lipca-2 sierpnia 1945 roku obradowała Konferencja Poczdamska.
Tego samego dnia uczestnicy wyprawy dojechali do Berlina, aby pospacerować w okolicach Bramy Brandenburskiej i Reichstagu. Byli też świadkami manifestacji Syryjczyków przeciw wojnie.
Szczecin stary
i nowoczesny
Niezwykle atrakcyjnym punktem programu podróży okazała się wizyta w Szczecinie, gdzie kombatanci i seniorzy odwiedzili m.in. Zamek Książąt Pomorskich, spacerowali po Wałach Chrobrego i zwiedzili nowoczesną Filharmonię Szczecińską. Wiele przyjemnych wrażeń przyniósł też spacer głównymi ulicami Szczecina, gdzie można było zajrzeć do atrakcyjnej galerii handlowej czy na Szczeciński Oktoberfest.
W drodze powrotnej była okazja poznać centrum Koszalina i zobaczyć pobliską Górę Chełmską, gdzie za środki unijne powstaje Sanktuarium Matki Bożej Trójprzedziwnej.
– Wycieczka w miłym towarzystwie bardzo mi się podobała. Nasz przewodnik Henryk Połchowski przekazał nam wiele cennych informacji. Spośród wszystkich atrakcji najbardziej spodobał mi się Szczecin. Dawno nie byłam w Szczecinie i dostrzegłam w tym mieście wiele zmian na plus – mówi Roma Jędrzejewska.
– Mieliśmy super-zakwaterowanie, super-jedzenie i piękny program wycieczki. Zwiedziliśmy wiele ciekawych miejsc, ważnych dla historii – dodaje Ewa Kozakiewicz.
Dzięki wsparciu
Ta atrakcyjna i interesująca podróż historyczna, była możliwa dzięki wparciu samorządowców, zwłaszcza Starosty Wejherowskiego i Wójta Gminy Wejherowo. Uczestnicy podróży składają też podziękowania Prezydentowi Miasta Wejherowa, a także sponsorom prywatnym: Joannie Stachowiak, Rafałowi Szlasowi, Stanisławowi Wójcikowi i Eugeniuszowi Konkolowi. Za bezpieczną podróż podziękowania należą się też kierowcy Panu Romanowi.
Głównym organizatorem podróży był Rafał Miszke – wiceprezes Zarządu Oddziału ZIW RP w Wejherowie.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.