Ten las ciągle płacze

Piaśnica po 80 latach

Podczas uroczystości patriotyczno-religijnej w Sanktuarium Piaśnickim uczczono pamięć kilkunastu tysięcy ludzi bestialsko zamordowanych przez Niemców w lasach piaśnickich. Mordowanie niewinnych osób – dorosłych i dzieci – trwało od października 1939 roku do wiosny 1940 roku, po rozpoczęciu II wojny światowej. Mszę św. odprawił i przejmujące patriotyczne kazanie wygłosił Metropolita Gdański ks. abp Sławoj Leszek Głódź.

Piaśnicki las szlocha od 80 lat nad odnalezionymi, ale też bezimiennymi ofiarami niemieckich mordów. W październiku upływu 80 lat od tej zbrodni, która zapoczątkowała kolejne akty masowego ludobójstwa na Kaszubach i Pomorzu m.in. przedstawicieli polskiej i kaszubskiej inteligencji, elit lokalnej społeczności.
Ten fakt podkreślił w kazaniu Metropolita Gdański ksiądz arcybiskup Sławoj Leszek Głódź podczas niedzielnej uroczystości w Lasach Piaśnickich (6.10).
– Zbrodnia ta była jedną z najtragiczniejszych w dziejach Pomorza Gdańskiego i Kaszub, a ludzie byli mordowani tylko dlatego, że byli Polakami. Na naszej pamięci historycznej ciąży amnezja. 80 lat temu dwa zbrodnicze systemy, które negowały istnienie Boga, zaatakowały nasz kraj, a ludzie tych krajów zainfekowani nienawiścią dopuszczali się nieludzkich zbrodni – powiedział Metropolita Gdański.
– W Piaśnicy ginęli polscy nauczyciele, samorządowcy, księża a także działacze społeczni i zwykli obywatele – mówił wójt gminy Wejherowo Henryk Skwarło.
W trakcie uroczystości odbył się Apel Pamięci, a kompania honorowa jednostki Marynarki Wojennej z Wejherowa oddała trzykrotną salwę honorową.
Po nabożeństwie starosta powiatu wejherowskiego Gabriela Lisius odczytała treść aktu ślubowania ułożonego przez błogosławioną siostrę Alicję Kotowską, która została zamordowana w Piaśnicy wraz z grupką dzieci. Posłanka Dorota Arciszewska-Mielewczyk odczytała list od Premiera Mateusza Morawieckiego. Złożono także kwiaty u stóp ołtarza-pomnika.
Przed mszą świętą ksiądz arcybiskup Sławoj L. Głódź poświęcił nowy pomnik zbudowany na Grobie nr 1 i odnowioną mogiłę, którą opiekuje się samorząd Powiatu Wejherowskiego.
W uroczystości oprócz mieszkańców powiatu i województwa, wzięli udział przedstawiciele władz państwowych i samorządowych województwa, powiatu oraz gmin, posłowie senatorowie, a także delegacje instytucji i organizacji społecznych z pocztami sztandarowymi. Nie zabrakło kombatantów, przedstawicieli służb mundurowych oraz harcerzy.
– Pamięć jest nam potrzebna, abyśmy nie utracili swojej tożsamości – powiedział kustosz Sanktuarium Piaśnickiego ks. prałat Daniel Nowak, proboszcz kościoła pw. Chrystusa Króla i Bł. s. Alicji Kotowskiej w Wejherowie, którego wuj został zamordowany w Piaśnicy.
DK.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.